Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Manila očima Leoše Středy

Pohled na Manilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Manilu. |

Když jsem v 90. letech navštívil Manilu poprvé, byl jsem zděšen. Hlavní město Filipín je obrovskou konglomerací s počtem obyvatel vyšším, než má celé Česko. Až když jsem tam začal žít a do Manily se často vracet, objevil jsem místa, která mě oslovila a později mi dělala radost.

Kde bývaly červené lucerny

Starobylá čtvrť Ermita s mnoha zajímavými obchůdky, starožitostmi, pouličními markety, ale i stovkami žebráků, které vás obtěžují na každém kroku. Až do konce 80. let byla tato čtvrť vyhlášenou destinací hlavně pro muže - je tu spousta barů, nočních podniků a bordýlků.

Přístav v Manile.

S tímto druhem zábavy byl ale konec, jakmile se primátorem města stal Alfredo Lim: během 48 hodin veškerou činnost prostitutek utnul pod záminkou vytlačení nepravostí z města. Skutečný důvod ale byl někde jinde. Jeho dcera v té době vlastnila realitní kancelář, tyto pozemky levně nakoupila a draze rozprodala hoteliérům.

Svíčková na bývalé americké základně

Asi hodinu jízdy autem od Manily se nachází bývalá americká základna Clark, kterou Filipínci dlouhou dobu pronajímali letectvu USA. Dnes je tu zóna daňových úlev, kde působí řada zahraničních firem. U vjezdu do Clarku stojí restaurace Bohemia, která ještě donedávna nabízela pravou českou kuchyni. Jejím majitelem je Čechoameričan Frank Krejčí, který umí snad nejlepší svíčkovou na světě. Protože českých zákazníků ale do restaurace zavítá minimum, dnes si zde pochutnáte hlavně na uzeninách a vynikající tlačence.

Manila.

Za hradbami

Uvnitř 500 let starých španělských hradeb Intramuros byl vězněn a popraven filipínský národní hrdina, bojovník proti Španělům
a katolicismu Dr. José Rizal. Coby silní katolíci ho Filipínci velmi
uznávají, jeho protináboženské snahy ale většinou přehlížejí.
V oficiálních životopisech je příslušná pasáž jeho života vynechána.

Cowboy grill

Jeden z nejznámějších manilských nočních klubů, kterými je Manila proslulá. Jsou jich tu stovky. Tyto podniky jsou typické živou hudbou, která se líbí všem. Pokud se do Manily chystáte i za zábavou, návštěvu tohoto podniku určitě nevynechejte.

Ostrov Boracay.

Bílý písek, modrozelená voda

Manila leží u moře, ale protože je přístavem, krásnými plážemi se pochlubit nemůže. Nejbližší hezké pláže jsou v zálivu Subic. Úplným rájem na zemi je hodinu letu vzdálený ostrov Boracay. Bílý písek, modrozelená voda a díky všudypřítomným podmořským vrakům ideální podmínky pro potápění. Pokud na Filipínách chcete hlavně relaxovat, určitě zavítejte sem.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?