14. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Marseille se stala evropským hlavním městem kultury pro rok 2013

Marseille. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marseille. | foto: Profimedia.cz

MARSEILLE Čerstvé ryby, vůně orientu, unikátní památky, i to je Marseille. Nové hlavní evropské město kultury pro rok 2013. Zahajovacího ceremoniálu se vedle francouzských představitelů zúčastnil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Do konce roku 2013 se v Marseilli a okolních obcích uskuteční stovky kulturních akcí, jejichž hlavním tématem bude Středomoří. "Kultura může posilovat pocit sounáležitosti a solidarity, což je v Evropě potřebné více než kdy jindy," prohlásil Barroso.

Představitelé a obyvatelé tohoto druhého největšího města Francie, kde žije kolem 1,6 milionu lidí, doufají, že titul kulturního města roku zlepší pověst Marseille, kterou v posledních letech kazí násilí spojené s pašováním drog a kterou sužuje velká nezaměstnanost. Druhým letošním evropským hlavním městem kultury se z dřívějšího rozhodnutí Bruselu staly vedle Marseille i slovenské Košice.

Tento čestný titul je podle Bruselu jednou z cest, jak přilákat do daného města návštěvníky. Kromě přílivu turistů a investic má být udělení titulu jedním ze způsobů, jak zvýšit povědomí o daných městech u lidí v celé Evropské unii.

Lidovky.cz, ČTK