26. listopadu 2008 11:17 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Melancholický podzim v Českém Švýcarsku

Pravčická brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravčická brána. | foto: Linda Šplíchalová.Lidovky.cz

Hřenské soutěsky jsou oblíbeným cílem nejen českých turistů. Není divu - nabízí kombinaci romantiky a dobrodružství díky plavbám na pramicích a procházkám v krajině pískovcových skal. I když je na podzim provoz lodiček ukončen, představuje České Švýcarsko pro milovníky české krajiny příjemný únik z reality všedních dní.

Dolský mlýn.Vydáte-li se do Českého Švýcarska na konci podzimu, nebudete mít s ubytováním žádný problém. Hodně penzionů i hotelů je poloprázdných a nabídnou vám pobyt se slevou. Pokud vám nevadí asijské tržnice, jeďte rovnou do Hřenska. Příjemněji vám ale určitě bude v menších vesnicích poblíž národního parku – v Růžové, v Jetřichovicích nebo Dolní Chřibské. Orientaci v ubytování, krajině i po památkách vám usnadní stránky www.ceskesvycarsko.cz.

Na túry se vybavte svačinou a termoskou s horkým čajem. VětšinaKlasická roubenka v krajině Českého Švýcarska. hospod je totiž po sezóně zavřená. Výjimku tvoří například restaurace Sokolí hnízdo přímo u nejznámějšího turistického cíle - Pravčické brány. Není divu, že se stala symbolem Národního parku České Švýcarsko. Jde o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Z jejích vyhlídek jsou nádherné výhledy do kraje.

Dalším tipem na výlet jsou dvě soutěsky říčky Kamenice – Edmundova a Divoká. O cestu po vodě sice přijdete, ale zato uvidíte lososí stezku. Od roku 1998 zde totiž probíhá program zaměřený na Lososí stezka.návrat dříve běžně se vyskytujících lososů do českých vod.  U Kamenice stojí také zřícenina Dolského mlýna, který posloužil jako lokace pro natáčení nejznámější české  pohádky Pyšná princezna.

Na podzim je v Českém Švýcarsku turistů opravdu málo. Vydáte-li se sem na pár dní, budete odměněni všeobjímajícím klidem.

Najdete na Lidovky.cz