22. června 2009 10:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Melbourne je zelený ráj

Pohled na Melbourne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Melbourne. | foto: Shutterstock

Druhé největší město Austrálie, Melbourne, je podle Gabriely Paveskové, Češky, která se sem před deseti lety vdala, klidnější než Sydney. Mrakodrapy jsou zasazené do zelených parků s mohutnými stromy a piknik si můžete udělat i uprostřed města v botanické zahradě. Klára Smolová

1 Získejte nadhled

Když přijedete do Melbourne, nejprve se dobře rozhlédněte. Z mrakodrapu Rialto, jedné z nejvyšších budov jižní polokoule (tyčí se do výšky 252 metrů), přehlédnete celé město. Uvidíte záliv Port Philip, jezero Albert Park Lane, okolo nějž vede autodráha, kde se jezdí formule 1, nebo kopce Dandenong Ranges. Vyhlídková terasa se nachází v 55. patře a nejlepší je vyjet sem výtahem v pozdním odpoledni, kdy ještě zastihnete město za světla. Po malém občerstvení v kavárně na vás bude čekat noční Melbourne plné světel.

2 Australské umění života

Chcete-li poznat, jak si Australané umějí užívat života, projděte se s nimi po promenádě podél řeky Yarra, nejlépe v Southgate. Sem se chodí za kulturou a zábavou, za nákupy a gastronomií. Nesčetně kaváren a restaurací ze všech koutů světa je připraveno uspokojit vaše chuťové pohárky. Můžete tu jen tak sedět a kochat se pohledem na město nebo si pronajmout vodní taxi či nastoupit na okružní plavbu lodí. V neděli si sem ráno zajděte na snídani a poté zamiřte do Art Centra, kde se každý týden od 10 hodin konají trhy s uměním. Určitě neodejdete s prázdnou.

Za skvělým jídlem můžete vyrazit i do ulice Lygon Street uprostřed čtvrti, kde se soustřeďovali hlavně italští přistěhovalci. Najdete tu autentickou italskou kuchyni, terasy a zahrádky, kde v létě můžete s přáteli sedět až dlouho do noci.  Naše nejoblíbenější je Villa Romana.

Parní vláček Puffing Billy.

3 Ven do buše

Byl by hřích navštívit Melbourne a nepodívat se i do blízkého okolí pověstného krásnou přírodou. Tak jako Češi i Australané rádi tráví víkendy na svých chatách například v kopcích Dandenong Ranges. Nacházejí se asi hodinu jízdy z města a dostanete se tam i vlakem. Nejlepší a přitom stylovou prohlídku buše vám umožní parní vláček Puffing Billy, s nímž se rázem ocitnete na samém počátku časů železnice. Opravdové splynutí s přírodou zažijete ve William Ricketts Sanctuary – parku ukrytém v buši, pojmenovaném po sochaři Williamu Rickettovi. Jeho zvláštní keramické sochy domorodců jsou citlivě zasazené mezi stromy a skály tak, aby vyjadřovaly Rickettovu filozofii, že všichni lidé se musejí chovat jako strážci přírody podobně, jako to dělali domorodci. Ideální místo pro rozjímání a odpočinek.

4 Piknik v botanické zahradě

Melbourne je městem parků. Hledáte-li ale ten opravdu nejkrásnější, myslím, že jej najdete ve volně přístupné Královské botanické zahradě. Je to pravá oáza v centru města. Můžete si tu nejen prohlížet vzácné exempláře rostlin či stromů, ale také uspořádat piknik pro přátele nebo se zúčastnit jedné z mnoha akcí, které se zde pořádají. V létě sem můžete zajít do kina pod širým nebem a v dubnu a květnu se zde konají populární zahradní trhy.

Klára Smolová

Najdete na Lidovky.cz