Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Menton. Francouzské městečko s originální tradicí

Festival citrusů ve francouzském Mentonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival citrusů ve francouzském Mentonu. | foto: Kamila Pálová

MENTON Gigantická chobotnice? A k tomu celá z pomerančů a citronů? Ale jistě, stačí si zajet ve správný čas na jih Francie, do Mentonu. Oranžová a žlutá barva uprostřed února je osvěžující a energetická. Ve spojení s modrou oblohou, je to nezapomenutelný zážitek.

Festival Citrusů (Fete du Citron) se poprvé konal v tomto městečku už v roce 1933. Díky výjimečnému klimatu dozrávají v této oblasti pomeranče, citrony a mandarinky  skoro po celý rok, ale hlavní sklizeň je v únoru. Menton je malé a starobylé město na hranicích s Itálií a je vlastně prvním nebo posledním městem na Azurovém pobřeží.

Nemá tak slavné kasino jako sousední Monako a v přístavu nejsou tak okázalé jachty jako v St. Tropez, zato má svůj dnes velmi populární festival, který v únoru, kdy je na riviéře “okurková” sezona, dokáže přilákat až přes 160 000 návštěvníků!


Pohlednice z cest na větší mapě

Každý rok mají pořadatelé plné ruce práce. Postavit tribuny na hlavní třídě, kde projíždí alegorické defilé, sjednotit doprovodné akce a program a připravit občerstvení z místních citrusových plodů – je možné si koupit koláčky, sušenky, med, lemoncello… prostě samé vitamíny. Nebo voňavé olejíčky, parfémy či svíčky. A pro zahrádkáře jsou tu k mání i malé stromky obsypané ovocem, které vypadají téměř jako umělé.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

20 000 mil pod mořem – to je letošní téma festivalu na který se spotřebovalo cca 100 tun čerstvých citrusů... A návštěvníky  z celého světa, čeká setkání s kapitánem Nemem a jeho podmořským světem!

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.