26. května 2009 14:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Městu Litomyšl je 750 let, čekají ho čtyřdenní oslavy

Klášterní zahrady v Litomyšli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášterní zahrady v Litomyšli. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

LITOMYŠL Litomyšl slaví 750 let od doby, kdy se stala městem. Městská práva ji tehdy udělil Přemyslem Otakarem II. Hlavní oslavy potrvají od čtvrtka do neděle. Diváky čekají koncerty, výstavy, bohoslužba i další akce pro děti a dospělé.

Program ve čtvrtek zahájí koncertní provedení opery Viléma Blodka V studni. V pátek diváci přivítají na zimním stadionu Ewu Farnou. V sobotu již budou oslavy na Smetanově náměstí především v režii místních obyvatel.

LitomyšlSobotní akce nese název Slavíme všichni společně aneb sousedské hodování. "Do hospody s nejvyšším stropem na světě si lidé mohou přinést svoje jídlo a pití. Prvních 750 piv bude zdarma," řekla mluvčí města Michaela Severová.

Děti s rodiči se mohou tentýž den vydat za žongléry na Toulovcovo náměstí. Večer pak startuje další část programu Litomyšl v moci noci, kdy budou otevřené památky a kulturní instituce. Každá z nich nabídne jiný program.

Mezi nimi je zámek, zámecký pivovar, regionální muzeum nebo rodný byt Bedřicha Smetany. "Sobotní slavení zakončí divadelní ohňové představení v Klášterních zahradách," řekla Severová.

V neděli se v kostele Povýšení svatého Kříže bude konat ekumenická bohoslužba. Odpoledne si mohou děti zasoutěžit na Smetanově náměstí a poté zajít na pohádkové představení o Popelce. Závěr oslav bude patřit rockovému oratoriu Eversmiling liberty od dánských autorů Jense Johansena a Erlinga Kullberga.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč