Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Mexičané jsou proti nám čuňata, říká Češka

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 32
  • Poslední: 25.4.2014 10:32
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
O. Roldán 22.4.2014 1:06

Aha, takže to nebyl začátek, nybrž

konec diskuse, kde se vše vysvětluje.

A ten redaktor patří do Blesku.

O. Roldán 22.4.2014 1:03

Nadpis ubohý, text je fajn

Ještě že je hned na začátku diskuse vysvětlení, jak k nadpisu došlo. Moje zkušenost je, že Mexičané jsou extrémně čistotní.

A slečna má kuráž, jet někam bez znalosti jazyka. Ale zvládla to. Gratuluji! :-)

D. Peterka 18.4.2014 20:47

Nepravdivý nadpis !!!

Tento nepravdivý nadpis kompletně zničil hodnotu celého článku, se kterým si moje dcera dala nemalou práci. Rozhodně v originále textu, který mi dala přečíst před jeho odesláním, nebyl žádný nadpis. Ani se nedivím, že redaktor neměl tolik slušnosti, aby se podepsal.

Každému, kdo si pozorně článek přečte, musí být jasné, že redaktor zvolil nadpis proto, aby si zajistil více čtenářů.

Trochu mě zaráží, že provozovatel portálu Lidovky.cz požaduje dodržovat pravidla pro diskuse a sám umožní redaktorovi zveřejnit nadpis, který je dle mého názoru v rozporu s body 6. a 7. (http://www.lidovky.cz/pravidla-diskuze-na-serveru-lidovky-cz-d93-/redakce.aspx?c=A091215_094131_ln_redakce_tsh).

V rámci Rotary výměnného studentského pobytu jsme na 3 měsíce hostili Mexického studenta. Musím říci, že někdy bylo až zarážející, že se dvakrát denně sprchuje.

Z. Kulhánková 19.4.2014 1:46

Re: Nepravdivý nadpis !!!

Budiž to poučením všem ostatním, kdo by uvažovali o psaní dalších článků zdarma.

Z. Kulhánková 18.4.2014 18:43

Do postele v botách?

Za posledních 30 let jsem pobývala v mnoha mexických rodinách různých společenských vrstev, ale tohle jsem opravdu nikde neviděla.

Naopak si Mexičanů vážím, jak i ti nejchudší jsou vždycky čistě oblečeni a ani ve slepičích autobusech nikdo nesmrdí potem. Na venkově vidíte, jak před každou chatrčí bez vody stojí ženská u škopku a pere. Pokud bych prováděla srovnání, jako čuňata by z toho rozhodně vyšli Češi.

Dost mě zarazilo, že slečna jela do Mexika, aniž by se doma naučila aspoň základům španělštiny.

P. Sulc 19.4.2014 4:44

Re: Do postele v botách?

Jela do Mexika bez znalosti spanelstiny. No a co ma byt. Naprosta vetsina immigrantu do Sev. Ameriky neumela anglicky slovo. Ja i moje bejvalka mezi ne take patrime. A prezili jsme, bejvalka pak musela za tri roky delat statni zkousky ne registered nurse a zvladla to. Proste , holka ma kuraz, je mlada a za rok bude brblat jako Cervantes To se o mnoha Cesich rici neda, po ruske okupaci sedeli doma u piva a brblali, misto aby emigraovali a to plati o trech mych kamaradech, kteri anglicky dosti slusne umeli.

Z. Kulhánková 19.4.2014 7:08

Re: Do postele v botách?

Ale jo, nic proti ní, jenom mi připadá, že kdybych věděla, že za měsíc jedu do nějaké země, sedla bych a dřela příslušný jazyk. To jsem konečně dělala i s angličtinou v lágru v Rakousku.

P. Sulc 19.4.2014 17:23

Re: Do postele v botách?

Za mesic se naucil slusne nejakou rec jen H.Schliemann, ten mel na to zvlastni talent.

Z. Kulhánková 20.4.2014 19:39

Re: Do postele v botách?

Za měsíc se lze naučit číslovky, barvy, slovesa být a mít, a k tomu 200 dalších slov, se kterými se člověk domluví. Dále se ten měsíc lze dívat na filmy s titulky a zkoušet číst jednoduché texty se slovníkem. Tím se člověk naučí dost, aby trochu rozuměl a v základních situacích se domluvil.

P. Košíček 20.4.2014 16:27

Re: Do postele v botách?

Přesně tak. Jet někam na "trvalý" (tedy ne jen jako turista) desetiměsíční pobyt (dle vyjádření autorky), aniž bych uměl v tamní řeči kváknout, mi připadá poněkud zvláštní. Pokud tedy autorčina věta "Lidé jsou tu nehorázně milí, až na to, že mluví španělsky a já na začátku nerozuměla ani slovo." není jen básnickou licencí.

P. Eugel 24.4.2014 7:07

Re: Do postele v botách?

Basnicka licence asi neeee. Slecna je mlada a umi se smat sama sobe. Kristepane tolik nepochopeni psaneho textu. Mozna cist mezi radky?

J. Podhradsky 22.4.2014 0:26

Re: Do postele v botách?

Presne tak. Z takoveho jazykoveho pobytu nejvice vytezite, kdyz uz mate zakladni slovni zasobu a zakladni znalosti mluvnickych pravidel, v podstate se uz domluvite a na tom pobytu to jen dale vypilujete, slovni obraty, vyslovnost, pouzivani ustalenych frazi a pod.  Jet do cizi zeme na jazykovy kurz bez jakekoliv znalosti prislusneho jazykan je promarnena prilezitost.

A s tema botama v posteli, to muze byt neco uplne jineho. Mit dobre boty, nebo I modni tenisky, to muze byt pro nekoho bohatstvi a ma jenom jedny boty a nechce o ne prijit, mozna by bez botu nedostal ani praci a tak je hlida jako oko v hlave a radeji v nich I spi aby o ne neprisel.

H. Peterková 22.4.2014 18:22

Re: Do postele v botách?

Věřte tomu nebo ne, ale skoro každý výměnný student, kterého znám, jel na výměnu bez znalostí jazyka. A kdo říká, že jsem jela do Mexika na jazykový kurz? Pokud by to byl jazykový kurz, nebylo by to na deset měsíců. Jela jsem sem poznat kulturu, lidi,tradice, návyky a tak dále. A rozhodně mi to nepřijde jako promarněná příležitos. Naopak.

A boty v posteli...V případech, které jsem zažila, rozhodně nešlo o chudobu nebo o nouzi mít jen jeden pár. Je to prostě jejich návyk a celý den chodí v botech. Rozhodně ale netvrdím, že v nich i spí.

H. Peterková 22.4.2014 18:14

Re: Do postele v botách?

Já jsem neprohlásila, že si Mexičanů nevážím, ani to, že jsou čunata. Nadpis bohužel redaktor vybral bez mého vědomí, což mě opravdu moc mrzí. A to, že jsem napsala, že jsem několikrát zažila Mexičana v posteli v botách, je pravda. Určitě ale záleží v jaké oblasti a v jaké rodině. Rozhodně si ale o Mexičanech nemyslím, že jsou to zvířata.

A s tou španělštinou? Napsala jsem, že jsem nerozuměla ani slovu, to ale neznamená, že jsem se před odjezden neučila. Ale určitě každý, kdo někdy zažil jet do cizí země a jazyk neovládat perfektne, ví, že se můžete naužit základy jazyka, ale nakonec nebudete umět ani kváknout. Je to šok a jiná výslovnost všeho, co jste se naučili předtím. Takže každému pak jen zbývá, naučit se jazyk až tam.

P. Eugel 23.4.2014 6:52

Re: Do postele v botách?

Jiste, hlavne se zase navazet do Cechu. Moooc dulezite. Vsude, opravdu vsude jsou cunata. Japonsky kolega si klidne koupi nosene kalhotky, Holandan misto vycisteni nosu bude popotahovat u spolecne vecere. Cinan si pred Vama utre nos do ruky a klidne ji nabidne k potreseni. A nechodim po diskusich a neplacam o Cesich, Holandanech, nebo Cinanech. Protoze vyjimky potvrzuji pravidlo. Rad bych napsal neco o Kanadanech, ale muj dojem se kazi mistnima privandrovalcema, tak nemohu slouzit.

Z. Kulhánková 23.4.2014 10:05

Re: Do postele v botách?

S tím srovnáváním začal titulkář, já jsem je pouze opravila. Když jste načal Kanaďany, můžu vás ujistit, že takový titulek by si žádný kanadský novinář nedovolil napsat.

T. Pansky 18.4.2014 17:13

Urazejici nacionalisticky titulek Lidovek ...

Po precteni titulku se mi okamzite zvednul krevni tlak.  Titulek je urazkou jine kultury.  Verte mi, ze jsem slysel to same o Cesich v jinych castech sveta a take jsem se ohradil.  Jsou lide, kteri si hovi v osobni necistote, ale kultura jako takova vychazi u urcitych historickych a socialnich zakladu, ktere definuji jeji podoby. ... Zaverem: tento titulek patri do bulvaru, ne do serioznich novin.  top0625top@live.com

v. procházková 18.4.2014 16:05

no

to to tam musí teda vypadat, když jsou větší čuňata než čechostánci, kteří se necítí dobře, dokud nesmrdí na pět metrů proti větru

M. Polakovič 18.4.2014 18:50

Re: no

A co vy, Vlastičko, stydíte se za to, že jste čechostánka, nebo se ke svému smradu hrdě hlásíte?

v. procházková 18.4.2014 19:00

Re: no

jistě jste podle mého příspěvku poznal, že nynější pakáž, obývající Bohemii, je pro mne odrazem toho nejhoršího, co může tkzv. lidská společnost splodit, takže když místní výplod navštíví mexiko, tedy civilizačně podstatně kulturnější národ, tak její srdceryvný výlev beru s nadhledem

M. Polakovič 18.4.2014 19:14

Re: no

Z vašeho příspěvku bohužel poznám jen  to, že máte poněkud problém s větnou skladbou a gramatikou. Smrad se naštěstí přes web nešíří.

v. procházková 18.4.2014 19:21

Re: no

a já z vašeho jenom to, že dokážete plácat nesmysly a vyjadřovat se jen v jednoduchých větách, radši si jeďte překontrolovat vaši původní jihobalkánskou domovinu, tamní jazyk má aspoň historii, mrtvá čeština je výplodem chorých národněobrozeneckých mozků, ke kterým jistě s nadšením vzhlížíte

P. Eugel 23.4.2014 6:55

Re: no

Muzete nam, prosim podrobne sepsat co Vam diagnostikoval lekar? Mozna se tim mnohe vysvetli.

M. Pomichalek 18.4.2014 20:41

Re: no

Pane Polakovic, jestli tyto debaty sledujete, tak by jste si mohl vsimnout se pani Prochazkova trpi tim samym problemem ktery Zidove nazyvaji "self-hating Jew". Ona se proste stydi za svuj puvod. Smutne, protoze toho se nikdy nezbavi....

P. Zeman 25.4.2014 10:27

Re: no

Takových tu máme, bohužel, více. Namísto aby diskutovali ve svých nových zemích v nových jazycích, chodí ti mindráci urážet, machrovat a "radit" na české diskuze :-/. Čest výjimkám!

I. Jemelka 18.4.2014 13:23

proboha nerikejte mi ze

zadny Cech si nevleze ho postele s botama (teniskama, galosema, pohorkama, gumakama ...)

R. Tichý 18.4.2014 15:44

Re: proboha nerikejte mi ze

Leda ožralé prase.

I. Jemelka 18.4.2014 20:19

Re: proboha nerikejte mi ze

takze take cunata !!

M. Polakovič 18.4.2014 18:52

Re: proboha nerikejte mi ze

Já si před spaním boty zouvám, je to zdravější. Vždycky, když se probudím v botách, bolí mě hlava.

V. Husák 18.4.2014 8:48

Jenom naprostý dement

může dát k pěknému článku takovýto titulek dehonestující celou mexickou kulturu. V článku se píše o milých a ochotných Mexičanech, ale titulek je označí za prasata. Nevěřím, že by to udělala sama autorka. Já sázím na nějakého naprosto vygumovaného redaktora Lidovek.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...