Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tortilly i nudle s masem. Mexická snídaně vypadá jako naše večeře, říká Čech

Albert Štěrba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albert Štěrba | foto: Archiv Alberta Štěrby

Albert Štěrba se do hlavního města Mexika přestěhoval kvůli stáži v rámci výměnného programu mezinárodní organizace IFMSA. „Mexičané jsou daleko více zvyklí jíst rukama a příbory nechat decentně odložené stranou. Plus, pití kávy. Káva se doma nezalévá horkou vodou, ale nejprve se do hrnku nalije vroucí voda a až poté se přidá kávová esence. Co mě ale opravdu překvapilo, bylo, kolik toho tady lidi dokáží sníst k snídani,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Hned po svém příletu, ještě na letišti jsem pochopil, že angličtinou se zde opravdu nedomluvím. A že budu notně rychle potřebovat oprášit svou chatrnou španělštinu, abych zde mohl nějak fungovat. Naštěstí španělština není tak náročná a lidi byli k mému mluvenému slovu tolerantní. Nejvíce mi ale ulpělo v paměti, jak obrovské hlavní město Mexika je. Do počtu obyvatel dvakrát tak větší než celá Česká republika. Navíc, systém veřejné dopravy zde pro takové množství lidí v době dopravní špičky skutečně nestačí a člověk je rád, když se do metra dostane na druhý třetí pokus. O všudepřítomných dopravních zácpách nemluvě...

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Snad u stolování. Mexičané jsou daleko více zvyklí jíst rukama a příbory nechat decentně odložené stranou. Plus, pití kávy. Káva se doma nezalévá horkou vodou, ale nejprve se do hrnku nalije vroucí voda a až poté se přidá kávová esence. Co mě ale opravdu překvapilo, bylo, kolik toho tady lidi dokáží sníst k snídani. A vůbec přes den. Vlastně Mexičané jedí neustále. Je to nadsázka, ačkoli když se podíváme do Guinessovy knihy rekordů, odkud že pocházejí nejtlustší lidé světa, zase ne tak velká. Plus - u nás jsem zvyklý moc nesnídat nebo snídat jen lehce. Nějaké pečivo, mléko, jogurt. V Mexiku se snídaně rovná večeře. Plně regulérní jídlo dne, takže talíři najdete tortilly, párky, nudle s masem a všudypřítomným chili. 

Albert Štěrba

Je mi 23 let a jsem student pátého ročníku lékařství na Masarykově univerzitě v Brně. Své stáže na oddělení kardiovaskulární chirurgie v Mexiku jsem se zúčastnil v rámci výměnného programu mezinárodní organizace IFMSA. Pocházím z Frýdku-Místku a i přes své občasné brouzdání po světě se sem rád vracím. Mezi mé vášně patří fotbal, hra na kytaru a četba - které se mi žel při studiu medicíny dostává víc než dost.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zcela určitě mi chybí český chléb. Ale to je obecně potíž s cestováním po světě. Na něco našemu chlebu podobnému těžko nenarazíte. Mé oblíbené jídlo, i když ne zcela typicky české, je segedínský guláš, ale na ten jsem si netroufnul. Pokusil jsem se tedy připravit bramborové placky. A jestli chutnaly? Myslím, že ano. Minimálně byla má hostující mexická rodina tolerantní a nedala na sobě cokoli nelibého znát.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Československo. Zejména z úst lidí starší generace, kteří si informace ze základy asi ještě neaktualizovali. A hned druhá je Praha. Tak trochu se obávám, že naše hlavní město je v zahraničí slavnější než celá země a že někteří lidé, kteří Prahu navštívili, ani nezaregistrovali, že kolem ní nějaké Česko leží. Taky jsem párkrát narazil na sportovní fanoušky, kteří zmínili naši fotbalovou reprezentaci z let minulých a jeden starší pán dokonce zmínil Věru Čáslavskou a její zlaté úspěchy na Olympijských hrách v Mexiku v roce 1968.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Liší se. Opět, i tady existuje hluboký příkop mezi volebními preferencemi měst a venkova. Navíc, důvěra ve zdejší politiky je obecně ještě hluboko nižší než v ty naše české. Celý systém, minimálně podle mínění místních, se zdá být prolezlý korupcí; a co je nejhorší, lidé jsou s tím docela smíření. Zmíním některé nejmarkantnější rozdíly v politickém systému země: Mexiko je prezidentská republika, zdejší prezident má mnohem rozsáhlejší pravomoce než ten český, a svou moc opírá o parlament a senát. Takže zde existuje jistá podobnost k USA a vztahu amerického prezidenta s komorami Kongresu. Nicméně, přestože se oficiálně jedná o Spojené státy mexické, prezident je zde volen přímo (ne jako v Americe cestou tzv. college system), a to na šest let a pouze na jedno období! Tedy prezident zde nemůže usilovat o znovuzvolení do úřadu. Taková pojistka před tím, aby se některý z prezidentů stal diktátorem. Což se, jak jsem se dozvěděl, v průběhu historie několikrát stalo a na úsvitu minulého století dokonce vedlo k mexické revoluci.

Čeho jsem si ještě nemohl nevšimnout, bylo fungování zdravotnictví. Vedle sebe tu koexistují čtyři třídy nemocnic; a to podle druhu pojištění, který držíte. Pokud jste zaměstnancem vlády, státní správy, pracujete ve školství a podobně, pak je o vás velmi dobře postaráno a dostává se vám té nejlepší péče. Do jiné nemocnice potom musí lidé pracující v privátním sektoru, a diametrálně jinou kvalitu ošetření, zejména co se týče čekacích dob, dostávají lidé chudí a nezaměstnaní.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...