Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Jak mezcal léčí. Agáve je všemocná

Mezcal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezcal | foto: Mexikopedie

Mezcal probouzí ducha, stimuluje představivost, zmírňuje bolest z neopětované lásky a dělá svět krásnějším. A navíc je nesmírně zdraví prospěšný. Nevěříte? Čtěte dál!

Mezcal
Mezcal

Mezcal totiž umí rozpouštět škodlivé tuky, a tak aktivně bojuje proti vysokým hladinám cholesterolu v krvi. Napomáhá zdravé střevní mikroflóře díky obsahu mikroorganismů v samotné pálence. Agáve jako výrobky z ní se navíc odpradávna využívaly jako účinná pomoc při zácpě a gastritidě.

Eva Kubátová

Ráda o sobě říkám, že jsem „sběratelka mexických podivností“, ale formálně jsem soudní překladatelkou a tlumočnicí španělského jazyka a vystudovanou historičkou se specializací na Latinskou Ameriku. Mou skutečnou vášní je ale pronikat čím dál hlouběji do mexické kultury (a hlavně gastronomie, protože láska k Mexiku rozhodně prochází žaludkem). A jsou to právě takové ty každodenní podivnosti, co mi dodnes, po letech žití v Mexico City, zvedají překvapeně obočí anebo koutky úst v úsměv. A alespoň špetku z nich bych Vám ráda promítla do svého blogu na lidovkách, přičemž další špetku pak najdete v knize Mexikopedie, která spatří světlo světa v listopadu 2020, či na webu Mexikopedie. 

Eva Kubátová

Eva Kubátová

Snižuje pravděpodobnost onemocnění jater a ledvin. Pomáhá také posilování kostí – jeho pití v rozumné míře totiž zlepšuje schopnost organismu vstřebávat vápník, který sám mezcal také obsahuje.

Stejně jako agávový sirup, i mezcal jako takový mají velmi nízký glykemický index a jsou tak skvělou volbou pro diabetiky. Mezcal navíc umí snižovat hladinu cukrů v krvi a udržuje je bez velkých výkyvů po dlouhé hodiny od konzumace.

Nezůstává ale jen u čistě fyzického zdraví. Je také skvělou prevencí duševních chorob – jeho pití v rozumné míře (!) totiž stimuluje mozek a spolu s tím tak předchází depresím, zhoršování paměti a jako prevence podle výzkumů několika významných univerzitních laboratoří v Mexiku a USA funguje dokonce proti neurodegenerativním onemocněním jako například Alzheimerově chorobě.

Skvěle funguje proti chronické nespavosti a je úžasným pomocníkem pro uvolnění přetíženého organismu. Obsah přírodních látek totiž přirozeně snižuje funkci stresových hormonů.

Ne nadarmo je jedno z nejoblíbenějších mexických přísloví „Para todo mal, mezcal, para todo bien, también“, které by se dalo přeložit jako „Na každý neduh mezcal pomůže, i v časech dobrých potěšit však může“. Mezcal je totiž tím nejlahodnějším lékařem světa.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...