Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

MEXICKÉ PODIVNOSTI: On-line tipy na Fridu Kahlo, kterou půlka Mexičanů nemá v lásce

Frída Kahlo - autoportrét. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frída Kahlo - autoportrét. | foto: REPRO LN/WIKIMEDIA COMMONS/GOOGLE Google Arts & Culture

Rozervané obrazy plné bolesti. Živoucí autobiografie vlastního neštěstí. Prýštící invence umění. Neustále podváděná životní láska muralisty Diega Rivery. Kdo by neznal mexickou malířku Fridu Kahlo.

A kdo jiný by si zasloužil své místo v Mexikopedii? Přijměte malou vizuální pozvánku do Fridina světa. Přinášíme vám několik tipů na online samostudium.

Tváře Fridy Kahlo

Digitální výstava Faces of Frida je do karantény jako dělaná. Pokud už máte online probrouzdaná všechna světová muzea, „zajděte“ i na web tohoto projektu. Podílelo se na něm totiž 33 muzeí a galerií a v HD kvalitě přináší přes 600 exponátů. Tleskám Google Arts & Culture!

Eva Kubátová

Ráda o sobě říkám, že jsem „sběratelka mexických podivností“, ale formálně jsem soudní překladatelkou a tlumočnicí španělského jazyka a vystudovanou historičkou se specializací na Latinskou Ameriku. Mou skutečnou vášní je ale pronikat čím dál hlouběji do mexické kultury (a hlavně gastronomie, protože láska k Mexiku rozhodně prochází žaludkem). A jsou to právě takové ty každodenní podivnosti, co mi dodnes, po letech žití v Mexico City, zvedají překvapeně obočí anebo koutky úst v úsměv. A alespoň špetku z nich bych Vám ráda promítla do svého blogu na lidovkách, přičemž další špetku pak najdete v knize Mexikopedie, která spatří světlo světa v listopadu 2020, či na webu Mexikopedie. 

Eva Kubátová

Eva Kubátová

Frida pro nedočkavce

Kdo se nechce prokousávat stovkami online exponátů, nechť své virtuální kroky zacílí na jednu jedinou část výše uvedené digitální výstavy. Právě tady totiž na ikonických dílech Fridy Kahlo z muzea Dolores Olmedo uvidíte v kostce základní informace z jejího života.

Filmová Frida

Nažhavte vyhledávače na vašich Netflixech, internetových stahováních a čert ví jakých filmových službách ve vašich domovech a vyťukejte prosté „Frida“. Udělejte si popcorn a mrkněte na tenhle snímek z roku 2002 se Salmou Hayek v hlavní roli.

Knižní Frida

Poslední „tip na Fridu“ je lehce offline, i když ve formátu e-knihy se předchozím online variantám alespoň lehce přibližuje. Mou první návštěvu Mexika v roce 2013 provázela kniha Bárbary Mujica Frida (inu, jak jinak, že). „Strhující životní drama slavné mexické malířky,“ které je ve skutečnosti biografickým románem psaným z pohledu Fridiny upozaďované sestry, je ale vážně prima čtení. Vřele doporučuji. Trocha reality, trocha fikce, na karanténní dny jako ušité.

Možná si teď sice nemůžeme vzít špacírku a vydat se na offline prohlídku čehokoliv, co s Fridou souvisí. Ale proč se do nich nevydat alespoň takhle virtuálně, a přitom se řídit jejím vlastním mottem:

„Nohy, na co mi vás třeba, když mám křídla, co dovolí mi vzlétnout?“

A co vy? Líbí se vám díla Fridy Kahlo?

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...