Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mikulášskou jízdou skončil letos provoz na Kozí dráze

České dráhy přestaly na trati, která vede pod Krušnými horami, jezdit v roce 2007, za obnovu provozu dlouhodobě bojují starostové měst a obcí, kteří v uplynulých letech objednávali alespoň občasné jízdy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy přestaly na trati, která vede pod Krušnými horami, jezdit v roce 2007, za obnovu provozu dlouhodobě bojují starostové měst a obcí, kteří v uplynulých letech objednávali alespoň občasné jízdy. | foto: ČTK

DĚČÍN Naposledy letos vyjely vlaky na trať z Děčína do Telnice na Ústecku. Provoz na tzv. Kozí dráze se snaží obnovit Dopravní konzultační společnost, která začala letos vlaky provozovat v prázdninovém režimu.

České dráhy přestaly na trati, která vede pod Krušnými horami, jezdit v roce 2007, za obnovu provozu dlouhodobě bojují starostové měst a obcí, kteří v uplynulých letech objednávali alespoň občasné jízdy.

Vlaky se na trať vrátí příští rok. "Počítáme znovu s letním provozem a také s jízdami o jarních prázdninách," řekl ČTK Michal Skala z Konzultační dopravní společnosti. Během sezóny jezdí o víkendech čtyři páry spojů, které zajišťují renovované motorové vlaky z 50. a 60. let.

Mikulášskou jízdou skončil letos provoz na Kozí dráze.

Na provoz přispívají obce a města, kterými dráha vede, přispěl i Ústecký kraj. Letošní provoz stál přes půl milionu korun. "Příští rok bychom chtěli jízdy vlaků po Kozí dráze ztrojnásobit, ovšem za zachování letošních nákladů. Pro další financování chceme využít i prostředky od sponzorů a dalších soukromých subjektů, řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.

Údržba je příliš nákladná

Trať č. 132 vedla z Děčína až do Oldřichova u Duchcova, nyní vlaky ale končí zhruba v polovině cesty, na Telnici na Ústecku. "Požádali jsme Správu železniční dopravní cesty o umožnění provozu až do Oldřichova, ale nebylo nám vyhověno," doplnil Skala. Trať se už v minulých letech stala několikrát terčem zlodějů kovů a podle SŽDC je její údržba příliš nákladná. Z Telnice tak současný dopravce vypravuje autobusy, které jezdí až do Bohosudova na Teplicku. "Naším dlouhodobým cílem je vrátit na Kozí dráhu pravidelný provoz," doplnil Skala.

Sobotní mikulášská jízda zakončila na Kozí dráze letošní provoz. Stovky jízdenek byly vyprodané před několika týdny. Pravidelný provoz na Kozí dráze skončil v prosinci 2007. Kraj už dál nechtěl dotovat ztrátový provoz a dal přednost autobusům.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.