Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami na východ Ukrajiny

Příslušníci Národní gardy absolvují vojenský výcvik na základně u Kyjeva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci Národní gardy absolvují vojenský výcvik na základně u Kyjeva. | foto: Reuters

PRAHA Češi by se měli vyhnout cestám do Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, kde pokračují ozbrojené střety mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty. Ministerstvo zahraničních věcí v úterý důrazně doporučilo českým občanům, aby do těchto regionů vůbec nejezdili a pokud už se tam nacházejí, aby je okamžitě opustili.

„Rozhodnou-li se čeští občané i přes toto doporučení setrvat v těchto oblastech, vystavují se reálnému riziku možného zadržení, odebrání cestovních dokladů a osobního majetku, nehumánního zacházení či újmy na zdraví,“ uvedl Černínský palác na svém webu. Diplomaté upozornili, že na území, které nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, se smí vstupovat jen se speciálním povolením a pouze přes určené stanoviště.

Ministerstvo rovněž českým turistům nedoporučuje cesty na okupovaný poloostrov Krym včetně přístavu Sevastopol. „Ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení. Pokud se cizinec pokusí projít přes tato kontrolní stanoviště bez zmíněného speciálního povolení, vystavuje se riziku trestního i finančního postihu,“ uvedlo ministerstvo. Kvůli nejisté bezpečnostní situaci česká diplomacie vyzývá občany k obezřetnosti rovněž při cestách do Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské, Mykolajivské a Oděské oblasti Ukrajiny. Doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a neúčastnit se demonstrací či pochodů. Všem cestovatelům radí MZV se před cestou na Ukrajinu registrovat v databázi DROZD na adrese http://drozd.mzv.cz.

Na východě Ukrajiny pokračují ozbrojené incidenty mezi vládními silami a separatisty, navzdory únorovým dohodám z Minsku, jež měly v neklidné oblasti nastolit klid zbraní. Na palební linii oddělující obě znesvářené strany zahynuli od víkendu minimálně čtyři ukrajinští vojáci, další desítky lidí byli zraněni. Na donbaské frontě během víkendu zesílila aktivita bezpilotních letounů, které podle Kyjeva povstalci používají k průzkumu bojové zóny.

Průlom do jednání o ukončení ozbrojené konfrontace nepřineslo ani dvanáctihodinové intenzivní debaty diplomatů, které se v noci na dnešek konalo v běloruském Minsku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.