Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Míříte do Guatemaly? Nezapomeňte navštívit českou oázu Art Café El Colibri

Míříte do Guatemaly? Nezapomeňte navštívit českou oázu Art Café El Colibri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Míříte do Guatemaly? Nezapomeňte navštívit českou oázu Art Café El Colibri |

„Jsme malá kavárnička na břehu jezera Atitlán (San Pedro La Laguna, Guatemala) a kromě kávy, malého občerstvení a ubytování ve třech apartmánech jsme v roce 2012 založili také stipendijní projekt. Turisté si u nás mohou namalovat za cca 2 USD hrneček a polovinou z této částky přispět místním studentům, kteří chtějí po střední škole studovat vysokou školu," popisuje Inka Rosenkrancová projekt, do nějž se pustila se svým mayským přítelem Domingem v Guatemale.

„Za vysokoškolským studiem se tady musí studenti přestěhovat do hlavního města a i v případě, že školné neplatí, jsou jejich výdaje na ubytování, stravu, dopravu a učební pomůcky tak vysoké, že bez velké podpory rodiny studovat nemohou," dodává. Podle ní je v San Pedru mnoho talentovaných a motivovaných studentů, ale rodiny jsou často rolníci bez finančních možností.

Projektem by chtěli podpořit co nejvíce studentů, ale bohužel jejich kavárnička je trochu stranou od hlavní třídy, a tak není masově navštěvována. Přestože je San Pedro v období sucha (listopad - duben) turistickým místem, za měsíc se jim daří malováním hrníčků "našetřit" jen kolem 20 USD. „Pro pravidelnou 70% podporu alespoň jednoho studenta, bychom přitom potřebovali minimálně 100 USD za měsíc," stěžuje si Inka.

„Uvítáme každého návštěvníka z České republiky i jiných koutů světa a budeme také rádi za jakoukoliv podporu. Pokud se chce někdo o naší snaze dovědět více, může mě kontaktovat na colibrisanpedro@hotmail.com." Spousta dalších informací o kavárně v Guatemale najdete na www.colibrisanpedro.com.

Chudoba v Guatemale:

Dle údajů Světové banky patří Guatemala mezi státy s nejvyšším nepoměrem distribuce příjmů – 20 % populace spotřebovává 51 % HDP. Výsledkem je, že 50 % populace žije ze 2 USD/1 den a 15 % populace z 1 USD/1den a méně (na úrovni extrémní chudoby). Lidé z menších měst a vesnic patří k těm nejchudším (převážně zemědělci) s velmi mizivou možností podporovat své děti při studiích. Obzvláště obtížné je umístění těchto mnohdy talentovaných dětí (adolescentů) na vysokých školách, které jsou soustředěny v hlavním městě a je tedy nutno zajištění dopravy, ubytování, stravování a učebních pomůcek. Vyšší vzdělanost je tak pouze privilegiem dětí z nejvyšších příjmových skupin, tj. pro horních 20 % populace.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.