Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Místo pro rodinnou dovolenou, to je Stubai, alpská sněhová jistota

Lyžařská jistota se jmenuje Stubai, lyžařský areál na konci alpského údolí třicet kilometrů za Innsbruckem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařská jistota se jmenuje Stubai, lyžařský areál na konci alpského údolí třicet kilometrů za Innsbruckem. | foto: Dana Emingerová a Luboš Palata

STUBAI Sníh skoro nikde není a Vánoce prý budou možná na blátě. Svátky a konec roku se blíží a vy chcete jistotu, že si zalyžujete. Pět hodin jízdy autem od Prahy tu jistotu máte. A nejen v prosinci, ale od října do června. A myslí se tím začátek října a konec června.

Ta lyžařská jistota, do níž dojedete z Prahy přes Mnichov pohodlně po dálnici, se jmenuje Stubai, lyžařský areál na konci alpského údolí třicet kilometrů za Innsbruckem.

Ze sto padesáti kilometrů zdejších sjezdovek, které se šplhají na místní ledovce ve výšce přes tři tisíce metrů, se na většině jezdí už od listopadu. Nejvyhlášenějším areálem údolí je ledovcový Stubaier Gletscher, ale je tu i několik menších, pro rodiny a začátečníky vhodných komplexů v nižších výškách.

Bez front
Stubaier Gletscher začíná na parkovišti Mittberg, odkud se nahoru dostanete pohodlnou osmisedadlovou kabinkovou lanovkou. Přestože v plné sezóně a o víkendech je na sjezdovkách areálu několik desítek tisíc lidí, výkonná lanovka to zvládne bez front.

Nemusíte se také bát, že byste nezaparkovali – obrovská parkoviště jsou připravena i na ty největší nápory. Jen platí, že kdo později přijede autem, ten jde o pár stovek metrů déle s lyžemi. Na parkoviště svážejí už od podzimních měsíců návštěvníky z hotelů v údolí pravidelné a bezplatné skibusy, jeden ze článků zdejší dokonale fungující turistické infrastruktury.

Trvá to jen pár minut a vy už jste ve výšce přes dva tisíce metrů, kde se před vámi rozvine vějíř sjezdovek mnoha různých délek, obtížností, se skiparkem pro snowboardisty, instruktorskou loučkou pro úplné začátečníky.

Ve stanici Gamsgarten, přibližně uprostřed areálu, je velká půjčovna lyží a lyžařského vybavení, s prodejnou i výbornou, rychlou restaurací s typickými rakouskými jídly v dobré kvalitě za ceny bez horské přirážky. Císařský trhanec, ovocné knedlíky, guláš, jehněčí, výborné víno.... Komu ani to nestačí, může si vyjet i do nejvýše položeného baru na konci lanovek ve výšce přes tři tisíce metrů.

Rodinný ledovec
Kilometry dlouhé sjezdovky jsou převážně modré a červené barvy, ale najdou se i ty, které jsou vhodné pro každoroční tréninky reprezentačních výběrů takových lyžařských velmocí, jako je například Švédsko. Když vyjde počasí, je z vrcholů Stubai výhled až na italské Alpy.

Komu by se zdály tři tisíce metrů až příliš vysoko, nemusí se obávat. Stubaiský ledovcový areál byl oceněn německým autoklubem ADAC jako nejlepší rodinný areál v celých Alpách. Děti tu můžete "odložit" a pak si je v jednom z dětských lyžařských koutků vyzvednout.

Bezpečnost tu je ve všem na prvním místě a před poslední jízdou lanovky do údolí, nebo při zhoršení počasí projíždí obsluha všechny trasy a sbírá opozdilce.

Nudit se nemusíte ani po příjezdu do údolí. Hotely od čtyř hvězdiček výše jsou vybaveny saunami a bazény, permanentka za 38 euro na den (děti do deseti let jezdí v doprovodu rodičů zdarma) je i vstupenka do dvou bazénů v údolí. Jinak je ale romantický Innsbruck se středověkým starým městem vzdálen z údolí ani ne půl hodiny jízdy autem, o něco dále je i proslavené Swarowského muzeum.

Stubaiské údolí je prostě dostupným, špičkovým alpským střediskem, kde je na všechno spolehnutí. Na to, že tam bude na Vánoce sníh, na prvním místě.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...