Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mníšecký zámek oživí bitvu z třicetileté války

Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | foto: MAFRA - František Vlček

MNÍŠEK POD BRDY Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy v pátek ožije rekonstrukcí bitvy z třicetileté války. Kromě soubojů císařských a švédských vojsk, jichž se zúčastní kolem 130 účinkujících, čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program plný šermířských a tanečních vystoupení, řekla kastelánka Jana Digrinová.

Rekonstrukcí bitvy v podvečer vyvrcholí celodenní program nazvaný Mníšecká alotria. Lidé se předtím budou moci projít švédským ležením, zhlédnout cvičení mušketýrů, vyzkoušet si střelbu z kuše nebo nakoupit na středověkém tržišti. Samotná bitva o mníšecký zámek vypukne v 18:00.

Bitva z třicetileté války

"Je to volná rekonstrukce dávné bitvy, která se tu odehrála za časů třicetileté války, v roce 1639. Slavný švédský generál Jan Banér se rozhodl vyplenit a zničit mníšecký zámek a s ním i celé panství rodiny Mitroviců," uvedla průvodkyně Marie Charvátková. Zámek podle ní slibuje bohatou kořist, vojáci mají dovoleno drancovat a pobrat, co unesou.

Zámku v Mníšku pod Brdy každoročně přibývá návštěvníků. Loni si památku prohlédlo 44.000 lidí, meziročně o 7600 více. Příznivý trend podle Digrinové pokračuje i letos. Od ledna do června na zámek zamířilo přes 25.000 návštěvníků, což je o téměř 5000 více než ve stejném období loni.

Mníšecký zámek

Mníšecký zámek je původně barokní objekt, který po třicetileté válce přestavěl z tvrze na reprezentativní šlechtické sídlo zbohatlík a dobrodruh Servác Engel z Engelsflussu. V letech 1897 až 1945 sloužil jako bydlení pro šlechtu měšťanského původu. V roce 1945 byl vypleněn a konfiskován.

O rok později získalo zámek do správy ministerstvo vnitra, které v něm vybudovalo archiv. V roce 2000 se stal majitelem zámku Národní památkový ústav, který zahájil jeho rozsáhlou rekonstrukci za více než 100 milionů korun. Trvala do roku 2006, kdy se areál otevřel veřejnosti.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...