1. července 2013 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mníšecký zámek oživí bitvu z třicetileté války

Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | foto: MAFRA - František Vlček

MNÍŠEK POD BRDY Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy v pátek ožije rekonstrukcí bitvy z třicetileté války. Kromě soubojů císařských a švédských vojsk, jichž se zúčastní kolem 130 účinkujících, čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program plný šermířských a tanečních vystoupení, řekla kastelánka Jana Digrinová.

Rekonstrukcí bitvy v podvečer vyvrcholí celodenní program nazvaný Mníšecká alotria. Lidé se předtím budou moci projít švédským ležením, zhlédnout cvičení mušketýrů, vyzkoušet si střelbu z kuše nebo nakoupit na středověkém tržišti. Samotná bitva o mníšecký zámek vypukne v 18:00.

Bitva z třicetileté války

"Je to volná rekonstrukce dávné bitvy, která se tu odehrála za časů třicetileté války, v roce 1639. Slavný švédský generál Jan Banér se rozhodl vyplenit a zničit mníšecký zámek a s ním i celé panství rodiny Mitroviců," uvedla průvodkyně Marie Charvátková. Zámek podle ní slibuje bohatou kořist, vojáci mají dovoleno drancovat a pobrat, co unesou.

Zámku v Mníšku pod Brdy každoročně přibývá návštěvníků. Loni si památku prohlédlo 44.000 lidí, meziročně o 7600 více. Příznivý trend podle Digrinové pokračuje i letos. Od ledna do června na zámek zamířilo přes 25.000 návštěvníků, což je o téměř 5000 více než ve stejném období loni.

Mníšecký zámek

Mníšecký zámek je původně barokní objekt, který po třicetileté válce přestavěl z tvrze na reprezentativní šlechtické sídlo zbohatlík a dobrodruh Servác Engel z Engelsflussu. V letech 1897 až 1945 sloužil jako bydlení pro šlechtu měšťanského původu. V roce 1945 byl vypleněn a konfiskován.

O rok později získalo zámek do správy ministerstvo vnitra, které v něm vybudovalo archiv. V roce 2000 se stal majitelem zámku Národní památkový ústav, který zahájil jeho rozsáhlou rekonstrukci za více než 100 milionů korun. Trvala do roku 2006, kdy se areál otevřel veřejnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz