Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mníšecký zámek oživí bitvu z třicetileté války

Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staročeské májové slavnosti, májový průvod ze zámku v Mníšku | foto: MAFRA - František Vlček

MNÍŠEK POD BRDY Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy v pátek ožije rekonstrukcí bitvy z třicetileté války. Kromě soubojů císařských a švédských vojsk, jichž se zúčastní kolem 130 účinkujících, čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program plný šermířských a tanečních vystoupení, řekla kastelánka Jana Digrinová.

Rekonstrukcí bitvy v podvečer vyvrcholí celodenní program nazvaný Mníšecká alotria. Lidé se předtím budou moci projít švédským ležením, zhlédnout cvičení mušketýrů, vyzkoušet si střelbu z kuše nebo nakoupit na středověkém tržišti. Samotná bitva o mníšecký zámek vypukne v 18:00.

Bitva z třicetileté války

"Je to volná rekonstrukce dávné bitvy, která se tu odehrála za časů třicetileté války, v roce 1639. Slavný švédský generál Jan Banér se rozhodl vyplenit a zničit mníšecký zámek a s ním i celé panství rodiny Mitroviců," uvedla průvodkyně Marie Charvátková. Zámek podle ní slibuje bohatou kořist, vojáci mají dovoleno drancovat a pobrat, co unesou.

Zámku v Mníšku pod Brdy každoročně přibývá návštěvníků. Loni si památku prohlédlo 44.000 lidí, meziročně o 7600 více. Příznivý trend podle Digrinové pokračuje i letos. Od ledna do června na zámek zamířilo přes 25.000 návštěvníků, což je o téměř 5000 více než ve stejném období loni.

Mníšecký zámek

Mníšecký zámek je původně barokní objekt, který po třicetileté válce přestavěl z tvrze na reprezentativní šlechtické sídlo zbohatlík a dobrodruh Servác Engel z Engelsflussu. V letech 1897 až 1945 sloužil jako bydlení pro šlechtu měšťanského původu. V roce 1945 byl vypleněn a konfiskován.

O rok později získalo zámek do správy ministerstvo vnitra, které v něm vybudovalo archiv. V roce 2000 se stal majitelem zámku Národní památkový ústav, který zahájil jeho rozsáhlou rekonstrukci za více než 100 milionů korun. Trvala do roku 2006, kdy se areál otevřel veřejnosti.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...