10. srpna 2014 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mnozí horolezci riskují na Mont Blancu život, zlobí se horští vůdci

Výstup na Mont Blanc - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstup na Mont Blanc - ilustrační foto. |

LYON Koncem července se americký horolezec pokusil zdolat Mont Blanc, nejvyšší vrcholek Evropy, se svými dvěma dětmi. Tento čin, který málem stál jeho děti život, vyvolal poprask mezi profesionálními horskými vůdci i francouzskými činiteli, kteří kritizují "hlupáky" podceňující nebezpečí této hory. Informovala o tom agentura AFP.

Patrick Sweeney vyrazil na Mont Blanc se svým devítiletým synem a jedenáctiletou dcerou a na hoře je zachytila lavina. Rodina unikla bez zranění, ale videozáznam incidentu z místa známého jako "koridor smrti" vzbudil značné pobouření ve Spojených státech, kde ho minulý měsíc odvysílaly televizní stanice.

Nebezpečná hora

"Na Mont Blanku už jsme viděli úplně všechno," lamentuje prezident francouzského svazu horských vůdců Denis Crabieres. Pro něj a další profesionální vůdce tak jde jen o další z mnoha nepromyšlených expedic, které se vyznačují nedostatkem soudnosti a přebytkem ega.

Během posledních dnů zahynuli na Mont Blancu čtyři horolezci. To podle oficiálních činitelů dokazuje, že nebezpečí hrozí i těm, kdo na horu vyrazí "dobře připravení a vybavení".

ČTĚTE TAKÉ

Kromě nich se ale další pokoušejí na Mont Blanc například vyjet autem, sjet ho na pánvi na paellu či horském kole, nemluvě o nezkušených výletnících, kteří chtějí zažít dosud nepoznané vzrušení horolezeckého výstupu. Proto případ Sweeneyho a jeho rodiny šéfa horolezeckého svazu nijak zvlášť nepřekvapil.

Tento americký otec údajně chtěl pomoct svému synovi překonat světový rekord pro nejmladšího horolezce, který vystoupí na alpský vrchol ve výšce 4810 metrů nad mořem. Dosavadní rekord ustavil v roce 2009 desetiletý chlapec. "Rozhodně překonal rekord v hlouposti," řekl Crabieres AFP.

Nezodpovědných je stále menšina

A stejně rozčilený je i starosta Jean-Marc Peillex z nedalekého francouzského města Saint-Gervais. Sweeneyho bezprostředně po incidentu označil za "bezhlavě riskujícího" člověka. Minulý týden pak proti němu podal na místní policejní stanici žalobu za "ohrožení života ostatních".

Christophe Boloyan, předseda francouzské organizace pro bezpečnost hor a záchranu Chamoniarde, uvedl, že tento poslední incident byl "šokující, ale stále velmi izolovaný případ". "Horolezci převážně dodržují pravidla, protože nikdo nechce umřít," řekl. Varoval ale, že pověst hory vede ke znepokojivému trendu mezi některými návštěvníky, kteří mají sklony ji podceňovat.

Podle Oliviera Obina ze sdružení Mountain Coordination, které spojuje horské svazy Francie, Švýcarska a Itálie, přitažlivost Mont Blanku jednoduše u mnohých lidí převáží nad zdravým rozumem. A dokonce i zkušení horolezci mají tendenci zahodit schopnost reálně posoudit situaci a často se odmítají vrátit, když se zhorší počasí.

Horští profesionálové uvádějí, jak jsou často překvapení špatnou fyzickou kondicí potenciálních horolezců. Další pak neumějí vůbec nebo umějí jen velmi málo používat své vybavení, nedokážou se navázat na lano a nevědí, jak používat mačky.

Starosta Saint-Gervais připomněl případ polského horolezce, který volal na policejní stanici do Chamonix a žádal, aby ho z Mont Blanku přepravili vrtulníkem, protože se mu nechce trmácet dolů. To je podle něj důkazem, že Mont Blanc přitahuje "čím dál tím víc hlupáků".

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.