2. dubna 2011 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Moravský kras otevřou 'vesmírní turisté'

Propast Macocha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propast Macocha. | foto: ČTK

BLANSKO V Moravském krasu bude letos rekreační sezona zahájena recesistickou akcí nazvanou setkání vesmírných turistů. Uskuteční se 3. dubna na nádvoří pivovaru v Černé Hoře, kam dorazí zástupy pěších výletníků z Blanska a Boskovic.

Bude vytvořen rekord spočívající v co největším shromáždění "vesmírných turistů", řekl s úsměvem blanenský starosta Lubomír Toufar (ČSSD). Připomněl, že recesistickým rekordem zde zahajují každou sezonu.

Setkání bývají věnována památce smyšleného regionálního všeuměla Kašpara Krásy Blanenského. Coby souputníkovi slavného Járy Cimrmana mu místní lidé připisují zásluhu například na vytvoření turistického salámu, palačinek a Hořických trubiček nazvaných podle Hořic, které jsou jednou z blanenských městských částí.

Moravský kras

"Kašparologové" prý nově vybádali, že se Krása v roce 1902 ve Francii zúčastnil natáčení slavného fantastického filmu Cesta na Měsíc. Údajně ztvárnil postavu jednoho se Selenitů - bájných obyvatel Měsíce, kterého si astronomové přivezli z výpravy na Zemi. Stal se tak prý prvním "incomingovým vesmírným turistou".

Na připomenutí události, jejíž pravost ovšem není potvrzena, by výletníci měli do Černé Hory dorazit ve vesmírných oblecích. Jen tak budou moci být započítáni do davu "vesmířanů", jejichž sčítání se uskuteční od 12:00 do 14:00.

Pořadatelé radí účastníkům zařadit se do jednoho ze dvou táborů kosmických výletníků. První budou tvořit turisté směřující ze Země do vesmíru. Musí mít u sebe raketu; záleží jen na nich, zda zvolí model rakety či jakýkoli předmět, který má toto slovo ve svém názvu.

Druhý tým vesmírných poutníků budou tvořit "mimozemšťané" přijíždějící k Zemi. Členové této skupiny musí mít sebou talíř jako připomínku létajících talířů, jimiž prý mimozemšťané cestují.

Turistická sezona v Moravském krasu, který je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na Moravě, je vždy po úvodním vytvoření recesistického rekordu zahájena slavnostním rozkrojením turistického salámu v Černé Hoře. Již zde vytvořili rekord v počtu majitelů zámků; sešlo se zde i nejvíc lidí, kteří "mají pod čepicí", i výletníků se žlutou ponožkou.

ČTK

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?