2. dubna 2011 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Moravský kras otevřou 'vesmírní turisté'

Propast Macocha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propast Macocha. | foto: ČTK

BLANSKO V Moravském krasu bude letos rekreační sezona zahájena recesistickou akcí nazvanou setkání vesmírných turistů. Uskuteční se 3. dubna na nádvoří pivovaru v Černé Hoře, kam dorazí zástupy pěších výletníků z Blanska a Boskovic.

Bude vytvořen rekord spočívající v co největším shromáždění "vesmírných turistů", řekl s úsměvem blanenský starosta Lubomír Toufar (ČSSD). Připomněl, že recesistickým rekordem zde zahajují každou sezonu.

Setkání bývají věnována památce smyšleného regionálního všeuměla Kašpara Krásy Blanenského. Coby souputníkovi slavného Járy Cimrmana mu místní lidé připisují zásluhu například na vytvoření turistického salámu, palačinek a Hořických trubiček nazvaných podle Hořic, které jsou jednou z blanenských městských částí.

Moravský kras

"Kašparologové" prý nově vybádali, že se Krása v roce 1902 ve Francii zúčastnil natáčení slavného fantastického filmu Cesta na Měsíc. Údajně ztvárnil postavu jednoho se Selenitů - bájných obyvatel Měsíce, kterého si astronomové přivezli z výpravy na Zemi. Stal se tak prý prvním "incomingovým vesmírným turistou".

Na připomenutí události, jejíž pravost ovšem není potvrzena, by výletníci měli do Černé Hory dorazit ve vesmírných oblecích. Jen tak budou moci být započítáni do davu "vesmířanů", jejichž sčítání se uskuteční od 12:00 do 14:00.

Pořadatelé radí účastníkům zařadit se do jednoho ze dvou táborů kosmických výletníků. První budou tvořit turisté směřující ze Země do vesmíru. Musí mít u sebe raketu; záleží jen na nich, zda zvolí model rakety či jakýkoli předmět, který má toto slovo ve svém názvu.

Druhý tým vesmírných poutníků budou tvořit "mimozemšťané" přijíždějící k Zemi. Členové této skupiny musí mít sebou talíř jako připomínku létajících talířů, jimiž prý mimozemšťané cestují.

Turistická sezona v Moravském krasu, který je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na Moravě, je vždy po úvodním vytvoření recesistického rekordu zahájena slavnostním rozkrojením turistického salámu v Černé Hoře. Již zde vytvořili rekord v počtu majitelů zámků; sešlo se zde i nejvíc lidí, kteří "mají pod čepicí", i výletníků se žlutou ponožkou.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!