17. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Morče, lama i speciální pivo aneb co jí Peruánci

Peruánské knedlo vepřo zelo je ale jednoznačně grilované morče | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peruánské knedlo vepřo zelo je ale jednoznačně grilované morče | foto: Jiřina Hereinová

Peru, země na jihoamerickém kontinentu je pro nás obvykle synonymem pro Inky a jejich dokonalé a promyšlené stavby. Stanout na Machu Picchu je nezapomenutelný a dech beroucí zážitek. Dýchá tu na vás zvláštní atmosféra a zažijete si pocit jakési pokory a úcty k dávným civilizacím.

Peru je ale také přítomnost, život prostých Peruánců a také nabídka jejich kulinářského umění. Je libo lamu nebo lamu alpaku s omáčkou barvy brčálu či ostře žlutou omáčkou zalité brambory? Brambor je zde mnoho druhů, zaznamenala jsem jich na talíři asi 10 druhů, ale je jich mnohem víc. Liší se tvarem, vůní i chutí.


Pohlednice z cest na větší mapě

Peruánské knedlo vepřo zelo je ale jednoznačně grilované morče. Nechybí na jídelníčku žádné slušné restaurace v oblasti Cusca. Můžete si ho dát upravené  i na více způsobů, ale vždy jej dostanete naservírované tak, aby nebylo pochyb o tom, co vlastně jíte. Ouška, zoubky, nožky i s drápky. Zkrátka proti chuti žádný dešputát.

Je libo lamu nebo lamu alpaku s omáčkou barvy brčálu či ostře žlutou omáčkou zalité brambory?

Je libo lamu nebo lamu alpaku s omáčkou barvy brčálu či ostře žlutou omáčkou zalité brambory?

Peruánské knedlo vepřo zelo je ale jednoznačně grilované morče

Peruánské knedlo vepřo zelo je ale jednoznačně grilované morče

Další "delikatesou" je místní pivo tzv. chicha (číča). Vyrábí ho zde v každé vesnici, základní surovinou je kukuřice. Na výrobě se podílejí hlavně ženy a nejdůležitějším momentem při přípravě je žvýkání kukuřičných zrn a jejich následné vyplivnutí zpět (enzym ve slinách štěpí škroby a přeměňuje je na cukry). Prodej chichy poznáte velmi snadno – příbytek je označen červeným vlajícím hadrem. Ale ochutnávka piva je opravdu pro silné žaludky. Já jsem se smířila s tím, že jeho chuť nepoznám a vůbec mě to nemrzí.  

Jiřina Hereinová

Najdete na Lidovky.cz