Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mozartovo město oživí nejstarší vánoční trhy i hudební festival

Salzburger Christkindlmarkt se koná přímo v historickém centru města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salzburger Christkindlmarkt se koná přímo v historickém centru města. | foto: Tourismus Salzburg

Malebné uličky, barokní skvosty a tradiční dobroty. Mozartovo město Salcburk rozpínající se po obou březích řeky Salzach nekončí sezónu s prvními záchvěvy zimy. Naopak. Právě s blížícími se Vánoci a výročím narození slavného rodáka městečko zasazené mezi zasněžené vrcholy Alp každoročně ožívá a zve na dovolenou všechny nadšence kultury, klidu a nevšední atmosféry. 

ADVERTORIÁL

S příchodem adventu se Salcburk stává dějištěm mnoha událostí spojených s Vánoci, z nichž nejvýraznější jsou tradiční trhy, které plní místní ulice a náměstí Salcburku stánky s horkým svařákem, pečenými kaštany, praženými mandlemi i nejrůznějšími řemeslnými výrobky. Právě v tomhle rakouském městečku se tradice trhů řadí k jedněm z nejstarších na světě, a tak se není čemu divit, že si zde na jejich podobě tolik potrpí.

Salzburger Christkindlmarkt se koná přímo v historickém centru města.

Salzburger Christkindlmarkt se koná přímo v historickém centru města.

Ten nejznámější s názvem Salzburger Christkindlmarkt se koná přímo v historickém centru města. Najdete zde přes sto nejrůznějších stánků. Trhy mívají také bohatý doprovodný program, ve kterém nechybí čtení pohádek dětem, zpívání koled nebo průvod zvaný „Krampusläufe“ - ulicemi při něm prochází stovky postav převlečených za huňaté a rozcuchané čerty.

Doprava:

Do Salzburgu se z Prahy dostanete přes Tábor, České Budějovice a Linz. Cesta trvá přibližně 4 hodiny a potřebovat budete také rakouskou dálniční známku. Ta stojí 9 euro. 

„Na trhy do Salcburku jezdíme s přáteli rádi, má to tam kouzelnou atmosféru a díky okolním horám se člověk dokáže velmi rychle naladit na zimní vlnu,“ popsal své zážitky z návštěvy Jan Křepelka.

U rodin je pak zvláště oblíbený vánoční trh u zámku Hellbrunn, který děti láká například jízdou na ponících nebo kontaktní zoo. V zahradách u zámku Mirabell zase najdou útočiště ti, kteří pro ochutnávání místních dobrot a nákup dárků vyhledávají spíše klidnější místa. Za zmínku stojí také veřejné kluziště nacházející se na Mozartově náměstí, kde si za pár eur můžete dopřát kombinaci sportu, čerstvého vzduchu a vánoční atmosféry.

Pohled na zasněžený Salzburg.

Pohled na zasněžený Salzburg.

Na výletě do Salcburku určitě nevynechejte návštěvu jedné z dominant města, kterou tvoří středověký hrad Hohensalzburg zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Na vrchol kopce se dostanete za pár minut lanovkou, lépe řečeno ozubnicovou dráhou, případně můžete zvolit pěší cestu. Odměnou vám budou výhledy na celé město s věžičkami místních kostelů i okolní kopce. Hrad, který je přístupný po celý rok, nabízí prohlídku mučírny nebo třeba sklad soli typický pro zdejší oblasti. I název města Salcburk (v němčině Salzburg) v překladu znamená Solnohrad. Obdivuhodným unikátem jsou také místní varhany s více než 200 píšťalami, které pocházejí z roku 1 502.

Turistická informační centra

Salzburg má dvě oficiální turistická centra, kde seženete potřebné informace, mapy, brožurky i slevovou Salzburg card. Jedno se nachází na Mozzartově náměstí, druhé na Hlavním nádraží.

Velkou výhodou Salcburku oproti například známé Vídni je jeho rozloha. Vše se nachází v těsné blízkosti. Například zmíněné kluziště najdete jen pár kroků od muzea Vánoc, které za 6 eur pro dospělého nabízí nahlédnutí do oslav Vánoc v letech 1840 – 1940 nebo od Salcburského muzea, kde až do 3. února můžete navštívit výstavu k 200. výročí jedné z nejznámějších koled Tichá noc. Ta poprvé zazněla v roce 1818 v obci Oberndorf nedaleko Salcburku.

Mozartovo město

Město nejvíce žije odkazem na génia. V Salcburku se narodil a pobýval skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Navštívit proto můžete třeba jeho rodný dům v ulici Getreidegasse, který patří k vůbec nejvyhledávanějším a památkám města. I proto se dopředu obrňte trpělivostí, je totiž možné, že ve frontě na prohlídku strávíte nějaký čas. Do uličky Getreidegasse neboli Obilné uličky zamiřte, i když prohlídku domu neabsolvujete. Jednotlivé vchody domů a krámků zde zdobí historické kované cechovní znaky. Jeden takový si musel vyrobit i McDonald, aby k ostatním krámkům a butikům zapadl.

Na počest slavného rodáka Salcburk každoročně pořádá festival s názvem Mozartův týden, který se odehrává v době výročí jeho narození a letos připadá na týden mezi 24. lednem a 3. únorem 2019. „Mozartova osobnost bude přiblížena v 55 vystoupeních. Publikum zažije Mozarta, jak tancuje, jak hraje pantomimu a jak se baví na maškarních plesech. Nezapomene se ani na jeho takřka nezřízenou chuť k jídlu a zálibu v pití,“ uvádějí stránky o Mozartově týdnu.

Nejen milovníci Mozartovy hudby by pak neměli minout cukrárnu Fürst, kde dodnes vyrábí jediné pravé Mozartovy kuličky, pralinku z pistáciového marcipánu, nugátu a hořké čokolády.

Pohled na zimní Salzburg, v pozadí středověký hrad Hohensalzburg.
Průvod zvaný „Krampusläufe“, při kterém ulicemi prochází stovky postav...

Ať už se rozhodnete malebné město navštívit v době adventu či při výročí narození slavného hudebníka, zvažte zakoupení tzv. Salcburk card, díky které budete mít zdarma jak vstup do muzeí, tak na lanovku, na hrad a veřejnou dopravu. Na 24 hodin stojí karta pro dospělého 25 eur, pro dítě polovinu a seženete ji na recepci většiny hotelů nebo v informačních centrech.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...