4. září 2012 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mučení ve Středověku ukazuje zámek Fryštát

Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné. | foto: ČTK

Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné. Expozice ukazuje metody, jakými se prosazovalo toto právo v českých zemích, a jaké nástroje k tomu inkvizice používala.

"Trestání zločinců a inkviziční době se pochopitelně nevyhnulo ani město Fryštát. Také fryštátští zločinci se ocitali v městské šatlavě a v mučírně byli podrobováni výslechům," vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Připomněla, že fryštátská městská šatlava sousedila s mučírnou a byla umístěna ve sklepení dnešní radniční budovy na náměstí, kde v současnosti zasedá rada města.

"Popraviště bylo za městskými hradbami na vyvýšenině se skupinou tří vzrostlých dubů zvané "šibeničňok". Za menší přečiny mohl městský soud vynést rozsudek veřejného pranýře. Zbytek řetězu pranýře máme v průčelí radniční věže," uvedla mluvčí.

Mučicí nástroje ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.

Mučicí nástroje ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.

Dodala, že samotný zámek vězení s mučírnou nikdy neměl. Přestože k těmto účelům nikdy nesloužil, rozhodlo se město výstavu o útrpném právu umístit právě do sklepení zámku. Veřejnosti se tak totiž zpřístupnily dosud skryté prostory. "Na výstavě jsou skutečně vydařené repliky mučících nástrojů jako jsou lavice, skřipec, mučící křeslo pro čarodějnice nebo železné nástroje," podotkla Swiderová.

Expozice bude přístupná až do 15. června příštího roku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz