Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. září 2012 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mučení ve Středověku ukazuje zámek Fryštát

Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné. | foto: ČTK

Výstava Útrpné právo věnovaná mučení a věznění ve středověku je nově otevřena ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné. Expozice ukazuje metody, jakými se prosazovalo toto právo v českých zemích, a jaké nástroje k tomu inkvizice používala.

"Trestání zločinců a inkviziční době se pochopitelně nevyhnulo ani město Fryštát. Také fryštátští zločinci se ocitali v městské šatlavě a v mučírně byli podrobováni výslechům," vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Připomněla, že fryštátská městská šatlava sousedila s mučírnou a byla umístěna ve sklepení dnešní radniční budovy na náměstí, kde v současnosti zasedá rada města.

"Popraviště bylo za městskými hradbami na vyvýšenině se skupinou tří vzrostlých dubů zvané "šibeničňok". Za menší přečiny mohl městský soud vynést rozsudek veřejného pranýře. Zbytek řetězu pranýře máme v průčelí radniční věže," uvedla mluvčí.

Mučicí nástroje ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.

Mučicí nástroje ve sklepeních zámku Fryštát v Karviné.

Dodala, že samotný zámek vězení s mučírnou nikdy neměl. Přestože k těmto účelům nikdy nesloužil, rozhodlo se město výstavu o útrpném právu umístit právě do sklepení zámku. Veřejnosti se tak totiž zpřístupnily dosud skryté prostory. "Na výstavě jsou skutečně vydařené repliky mučících nástrojů jako jsou lavice, skřipec, mučící křeslo pro čarodějnice nebo železné nástroje," podotkla Swiderová.

Expozice bude přístupná až do 15. června příštího roku.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.