Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Muzejní noc nabídne nafukovací planetárium i origami

Pražská Muzejní noc (2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská Muzejní noc (2008). |

ČESKÉ BUDĚJOVICE Historické scény, kostýmované prohlídky, řemeslnické dílny, vystoupení divadelníků a hudebníků i jiný atraktivní program čeká na návštěvníky Festivalu muzejních nocí. K jeho devátému ročníku se letos v Česku přihlásilo 312 institucí ze 143 měst.

Začíná v pátek 17. května v podvečer v Muzeu Jindřichohradecka, skončí 8. června Pražskou muzejní nocí, řekla ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR Anna Komárková.

"Nabídka je rozmanitá, muzea jsou velmi invenční, každý z návštěvníků si najde to své. Na programu se podílejí nejen muzea, ale třeba i knihovny a jiné kulturní organizace," řekla Komárková. Každoročně podle ní přibývá počet přihlášených institucí i měst.

Muzejní noc

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích už řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celostátního Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Existují i spolupráce muzeí napříč regiony, která vyústila třeba ve Slezskou muzejní noc. "Propagační kampaň se nám daří, návštěvnost nocí je obrovská, určitě se najdou lidé, kteří se potom do muzeí vrací na další projekty," dodala.

Na jihu Čech se muzejní noci budou konat na 13 místech. V Muzeu Jindřichohradecka, kde národní festival začne, bude zaměřena na opery, ve kterých účinkovala Ema Destinnová. Téma souvisí s otevřením nové expozice věnované této operní divě. "Bude možné se setkat s Prodanou nevěstou a Jeníkem, s Rusalkou i vodníkem. S Libuší se mohou děti naučit vyrábět slovanské drátované šperky a s madam Butterfly skládat origami," uvedla mluvčí muzea Pavla Míchalová. Nebude chybět okultní koutek s věštěním karet a run, kterému se Destinnová věnovala.

V Ostravě se do projektu letos zapojí i Hvězdárna a planetárium Johana Palisy v Ostravě-Krásném Poli, které je přitom pro veřejnost kvůli rekonstrukci už delší dobu uzavřeno. Poskytne ale nafukovací mobilní planetárium, které bude v prostorách ostravské nové radnice. Zájemci ale nepřijdou ani o možnost sledovat skutečnou noční oblohu. Dalekohledy budou v případě příznivého počasí umístěné v areálu Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

Slavnostní zahájení festivalu bude spojeno s vyhlášením výsledků prestižní soutěže Gloria musaealis, přičemž na ceny byly z jižních Čech nominovány jindřichohradecké a písecké muzeum. Festival pak zahájí varhanní koncert v kostele svatého Jana Křtitele, kterým bude uvedeno otevření nově zpřístupněných půdních prostor nad kostelem. S akcemi se připojí i další instituce ve městě.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!