15. května 2013 17:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Muzejní noc nabídne nafukovací planetárium i origami

Pražská Muzejní noc (2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská Muzejní noc (2008). |

ČESKÉ BUDĚJOVICE Historické scény, kostýmované prohlídky, řemeslnické dílny, vystoupení divadelníků a hudebníků i jiný atraktivní program čeká na návštěvníky Festivalu muzejních nocí. K jeho devátému ročníku se letos v Česku přihlásilo 312 institucí ze 143 měst.

Začíná v pátek 17. května v podvečer v Muzeu Jindřichohradecka, skončí 8. června Pražskou muzejní nocí, řekla ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR Anna Komárková.

"Nabídka je rozmanitá, muzea jsou velmi invenční, každý z návštěvníků si najde to své. Na programu se podílejí nejen muzea, ale třeba i knihovny a jiné kulturní organizace," řekla Komárková. Každoročně podle ní přibývá počet přihlášených institucí i měst.

Muzejní noc

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích už řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celostátního Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Existují i spolupráce muzeí napříč regiony, která vyústila třeba ve Slezskou muzejní noc. "Propagační kampaň se nám daří, návštěvnost nocí je obrovská, určitě se najdou lidé, kteří se potom do muzeí vrací na další projekty," dodala.

Na jihu Čech se muzejní noci budou konat na 13 místech. V Muzeu Jindřichohradecka, kde národní festival začne, bude zaměřena na opery, ve kterých účinkovala Ema Destinnová. Téma souvisí s otevřením nové expozice věnované této operní divě. "Bude možné se setkat s Prodanou nevěstou a Jeníkem, s Rusalkou i vodníkem. S Libuší se mohou děti naučit vyrábět slovanské drátované šperky a s madam Butterfly skládat origami," uvedla mluvčí muzea Pavla Míchalová. Nebude chybět okultní koutek s věštěním karet a run, kterému se Destinnová věnovala.

V Ostravě se do projektu letos zapojí i Hvězdárna a planetárium Johana Palisy v Ostravě-Krásném Poli, které je přitom pro veřejnost kvůli rekonstrukci už delší dobu uzavřeno. Poskytne ale nafukovací mobilní planetárium, které bude v prostorách ostravské nové radnice. Zájemci ale nepřijdou ani o možnost sledovat skutečnou noční oblohu. Dalekohledy budou v případě příznivého počasí umístěné v areálu Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

Slavnostní zahájení festivalu bude spojeno s vyhlášením výsledků prestižní soutěže Gloria musaealis, přičemž na ceny byly z jižních Čech nominovány jindřichohradecké a písecké muzeum. Festival pak zahájí varhanní koncert v kostele svatého Jana Křtitele, kterým bude uvedeno otevření nově zpřístupněných půdních prostor nad kostelem. S akcemi se připojí i další instituce ve městě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!