19. května 2014 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krajka. Renovované muzeum opět přibližuje tradiční řemeslo

Muzeum krajky ve Vamberku se v květnu (2014) po téměř tříleté rekonstrukci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum krajky ve Vamberku se v květnu (2014) po téměř tříleté rekonstrukci... | foto: ČTK

VAMBERK (RYCHNOVSKO) Muzeum krajky ve Vamberku se po téměř tříleté rekonstrukci otevřelo veřejnosti. Návštěvníci mohli na módní přehlídce vidět modely s různými vzory krajek od poloviny 19. století do současnosti.

Kvůli nepřízni počasí se prezentace šatů odehrála uvnitř muzea místo na venkovním přehlídkovém molu. "Je to škoda, molo máme připravené, ale nemůžeme chtít po modelkách, aby v krajkových šatech chodily na dešti," řekla ředitelka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Irena Krejčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Muzeum krajky bylo zavřené kvůli opravám od srpna 2011. Opravy vyšly na více než 30 milionů korun, Evropská unie přispěla 25 miliony korun. Muzeum krajky existuje od roku 1929 a je pobočkou Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Budovu stavební firma rekonstruovala od sklepa po půdu. Opravila střechu, renovovala okna, dveře i podlahy. Díky modernizaci vzniklo jedno expoziční patro navíc a kanceláře se přestěhovaly do podkroví.

Vybudoval se také malý kinosál a menší dílna, kde si dospělí i dětští návštěvníci mohou vyzkoušet základní krajkářské techniky nebo složit krajkové puzzle. Muzeum je nově bezbariérové a handicapovaným lidem bude sloužit venkovní výtah.

"Napojili jsme se na městskou kanalizaci, dřív byl septik na nádvoří. Teklo nám střechou, pozděnice byly shnilé. Opravdu si myslím, že jsme udělali rekonstrukci v pravý čas," řekla ředitelka.

Tradice krajky na Rychnovsku:

Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz