Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku designéra Hoffmanna

Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku designéra Hoffmanna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku designéra Hoffmanna. | foto: ČTK

BRTNICE Kromě stálé expozice z díla významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna mohou návštěvníci jeho rodného domu v Brtnici na Jihlavsku zhlédnout i krátkodobou výstavu replik nábytku vyrobeného podle Hoffmannových návrhů. Výstava se veřejnosti otevřela minulý víkend, potrvá do konce května.

ČTK to řekla kurátorka Rodného domu Josefa Hoffmanna Alena Krkošková z Moravské galerie v Brně.

Repliky Hoffmannova nábytku, které dodnes vyrábí některé rakouské firmy, nainstalovali pracovníci Moravské galerie do momentálně prázdných místností poprvé. "Nejsou to originály, ale současné repliky. Hoffmann ovlivnil i současnou průmyslovou produkci, designérské firmy se dodnes vracejí k jeho návrhům," řekla Krkošková.

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je také součástí nového projektu turistické trasy Po stopách moderny.

Lidé si v brtnickém muzeu mohou prohlédnout například známý Hoffmannův návrh z roku 1905 pro křeslo s názvem Sitzmaschine, No.: 93012, jehož fotografie bývá často publikována v uměleckých a designérských časopisech.

Konfliktní vztahy mezi Hoffmannem a krajany

Výstavu v červnu vystřídá sezonní expozice Kolegiality a kontroverze věnovaná tvorbě Hoffmanna a jeho spolupracovníků. "Prostřednictvím kreseb, fotografií a textů upozorní výstava na kolegiální, ale i konfliktní vztahy mezi Hoffmannem a jeho krajany," dodala Krkošková.

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je také součástí nového projektu turistické trasy Po stopách moderny. Vede z Jihlavy přes Brno do Vídně a propojuje místa spojená s příběhem uměleckých osobností, jimiž jsou například Josef Hoffmann, Gustav Mahler, Dušan Jurkovič či Leoš Janáček. Trasu vytvořily společně Moravská galerie, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a Rakouské muzeum současného umění ve Vídni. Turisty zavede k místům, kde se významné osobnosti narodily a tvořily.

Josef Hoffmann patří mezi nejvýznamnější světové architekty a designéry první poloviny 20. století. Narodil se 15. prosince 1870 v Brtnici v domě na dnešním náměstí Svobody. V domě je dnes Muzeum Josefa Hoffmanna, které je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a MAK - Rakouského muzea užitého a současného umění ve Vídni.

Repliky Hoffmannova nábytku, které dodnes vyrábí některé rakouské firmy, nainstalovali pracovníci Moravské galerie do momentálně prázdných místností poprvé.

Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 založil společně s Gustavem Klimtem a dalšími umělci Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession. Stěžejním bodem jeho kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.

Do Brtnice se Hoffmann rád vracel. Svůj rodný dům v roce 1907 upravil pro svou rodinu a postupně ho proměnil v místo soustřeďující příklady jeho tvorby. V roce 1945 byl ale dům zkonfiskován a dlouho chátral. O rekonstrukci se v roce 2003 postaralo město Brtnice, kterému nyní budova patří, Moravská galerie spravuje muzeum od roku 2006.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...