Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
14. února 2012 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Muzeum zlomených srdcí. Na Valentýna láká více

Zahradní trpaslík proletěl čelním sklem auta arogantního manžela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahradní trpaslík proletěl čelním sklem auta arogantního manžela. | foto: ČTK

Co se stane se zahradním trpaslíkem vrženým ve vzteku při bouřlivém rozchodu proti čelnímu sklu auta? Nebo s plyšovým medvídkem, který byl kdysi dárkem ke svatému Valentinu, případně se sekyrou zaseklou do nábytku? V záhřebském muzeu zpackaných vztahů stojí za každým exponátem příběh vášně, lásky a zlomeného srdce.

Na svatého Valentina se na tyto exponáty prý chodí dívat dvakrát tolik lidí co v jiné dny. "Předměty, které tu máme, představují veškeré fáze rozchodu a jak lidé prožívají lásku," řekl agentuře AP Dražen Grubišić, spoluzakladatel muzea, které od roku 2010 funguje v chorvatském hlavním městě. "Dalo by se říci, že je to muzeum lásky, jen postavené na hlavu," dodal.

Památeční předměty na zpackané vztahy pocházejí z celého světa. Jsou mezi nimi takové "poklady" jako gumová prsa nebo sádrový obvaz ze zlomené nohy. U každého z nich je datum, místo a poznámka o vztahu od anonymního dárce.

Mezi exponáty Muzea zlomených srdcí je i podvazkový pás.

Mezi exponáty Muzea zlomených srdcí je i podvazkový pás.

"Nikdy jsem si ho nevzala, možná by náš vztah vydržel déle, kdybych ho nosila," uvádí se v popisku k podvazkovému pásu. Příběhy některých rozchodů opravdu nejsou k závidění. Zahradní trpaslík proletěl čelním sklem auta manžela, o kterém vyšlo najevo, že je "arogantní a nemá srdce". Pidimužík dopadl na asfalt a skončil s rozbitým obličejem.

Sekyra pochází z Berlína a jistá žena s ní rozsekala veškerý nábytek, který zůstal po její přítelkyni. "Jak se pokoj plnil rozsekaným nábytkem, bylo mi pořád lépe," svěřila se opuštěná.

Sekyra pochází z Berlína a jistá žena s ní rozsekala veškerý nábytek, který zůstal po její přítelkyni.

Sekyra pochází z Berlína a jistá žena s ní rozsekala veškerý nábytek, který zůstal po její přítelkyni.

V muzeu, které se nachází téměř naproti záhřebské radnici, kde se lidé berou, je v současnosti k vidění asi 100 pozůstatků po milostných vztazích. Sbírka obsahuje asi tisícovku kousků. Do Záhřebu přicestovaly z Manily, Londýna nebo Singapuru.

Samo muzeum zpackaných vztahů je plodem rozchodu. Když se Grubišić rozcházel se svojí tehdejší partnerkou, filmařkou Olinkou Višticovou, nedokázali se dohodnout na tom, co se stane s předměty připomínajícími doby, kdy se ještě milovali. Nechtěli je jen tak vyhodit, a tak založili muzeum. Podle Grubišiče představuje obdarovávání muzea pro lidi terapii.

"Mohou se posunout dál," říká. "Ukazuje se také, že něco je snad všem lidem společné: všichni jsme nejméně jednou měli zlomené srdce," dodává spoluzakladatel neobvyklého muzea.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!