Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Češích se mi nejvíce líbí jejich vztah k psům, říká Řekyně

Eleni Kliamenaki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eleni Kliamenaki | foto: Archiv Eleni Kliamenaki

Řekyně Eleni Kliamenaki se do Česka přestěhovala kvůli práci, jak sama říká, bonusem pro ni bylo to, jak se Češi chovají k psům. „Občas bych byla raději, kdyby byli hlasitější a expresivnější, projevili opravdovou vášeň a mluvili víc o tom, co mají na srdci, než o tom, co mají na mysli,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Nejvíc mě samozřejmě zaujala krásná architektura Starého Města a úchvatný panoramatický výhled z Hradu. Opravdový dojem na mě však udělal přístup Čechů k přírodě ve městě, a skvělá úroveň, kterou si drží.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Myslím, že to vyplynulo přirozeně z možnosti pracovat se skvělými lidmi a dělat přesně to, co mám ráda, což mě každý den inspiruje a nabíjí. Mimochodem, až díky možnosti žít zde jsem si uvědomila, jak je Česko přátelské ke psům – protože sama mám psy dva. Takže to byla rozhodně výhoda navíc.

Lidovky.cz: Co Vám na Češích nejvíc vadí?
Slovo „vadit“ bych nepoužila, spíš vnímám určitý kulturní rozdíl: občas bych byla raději, kdyby byli hlasitější a expresivnější, projevili opravdovou vášeň a mluvili víc o tom, co mají na srdci, než o tom, co mají na mysli.

Kdo je Eleni Kliamenaki?

Eleni Kliamenaki se narodila v řeckých Athénách. Do České republiky se přestěhovala kvůli práci pro IKEA, kde zastává zastává pozici lídra interiérových designérů. Učí se český jazyk, podle svých slov velmi pomalu. Nejvíce ji chybí moře, slunce a středozemské pokrmy.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem? Jací podle Vás jsou?
Možnost chodit s Čechem jsem neměla, ale podle mě jsou Češi velice milí a vůči ženám se chovají hezky.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Při několika příležitostech jsem si všimla řady podobností s Řeky. Ano, obecně vzato jsou Češi zdvořilí, způsobní a vstřícní. Jen jak jsem již řekla, podle mě jsou Češi jako lidé méně expresivní. Ale když jsem je poznala blíž, podobností bylo víc než rozdílů.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Český humor je v pohodě a podobný řeckému, zejména ten moravský.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Samozřejmě král Karel IV. a období jeho vlády, které je považováno za zlatý věk českých zemí.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Ano, pivo piju, miluji hořké černé, i když ne tak často a v takovém množství, jaké dokáže zkonzumovat průměrný Čech. Česká kuchyně je chutná a nejraději mám sladké obědy, například knedlíky s jahodovou omáčkou.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Myslím, že ano, protože Česko už považuji za svou druhou vlast. Příroda, architektura a láska ke psům, to jsou hlavní důvody, proč bych si tento vztah ráda uchovala na celý život.

český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O politiku se sice zajímám, ale nelíbí se mi, jak politici s politikou zacházejí.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Když jsem se do Prahy přistěhovala, učila jsem se česky na hodinách s učitelem. Kvůli časovým možnostem jsem pak ale musela pokračovat sama a pokračuji tak dodnes každý den a velmi pomalu. V práci pro mě není čeština nezbytná, ale motivovala mě touha být místním lidem blíž a víc se mezi ně zapojit. A také se chci co nejvíc naučit o české kultuře a zvyklostech.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Obecně asi středozemské jídlo. Chybí mi jeho chutě a vůně, třeba skutečná vůně pomeranče čerstvě utrženého ze stromu. Relaxovat na slunci, zaplavat si v moři a cítit při tom mořskou sůl, vychutnat si přímo na břehu plody moře, to mi občas doopravdy chybí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!