Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na co nezapomenout při cestě za hranice

Cestování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování | foto: Reprofoto

Při cestě automobilem do zahraničí nelze zanedbat odlišnosti mezi jednotlivými státy.

Nejmenší omezení čekají české řidiče v EU. Platný český řidičský průkaz je možné používat v celé EU, a to nezávisle na tom, zda je vydán jako nový, evropský nebo ve starší variantě. Pro cesty mimo Evropu může být potřeba i mezinárodní řidičský průkaz.

V autě byste měli mít s sebou i další v České republice povinné doklady, jako je osvědčení o technickém průkazu vozidla a doklad o povinném ručení. České zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla platí i v jiných členských zemích EU a navíc i na území Islandu, Norska a Švýcarska. Jako mezinárodní doklad o pojištění je používána tzv. „zelená karta“. Ta není při cestování v rámci EU povinná, slouží však jako mezinárodně uznávaný doklad o pojištění a usnadňuje uplatnění náhrady škody v případě nehody. Pokud však u sebe nemáte zelenou kartu, měli byste mít jiný doklad o pojištění vozidla.

Systém zelených karet je v současné době uplatňován ve 44 zemích a je spravován sdružením pojistitelů. Při cestách po EU si navíc od své pojišťovny můžete vyžádat evropský formulář oznámení nehody, který vám usnadní řešení na místě.

V případě, že do zahraničí vyjíždíte zapůjčeným vozidlem a jeho majitel nejede s vámi v autě, je doporučováno mít s sebou notářsky ověřený doklad o zapůjčení vozidla opatřený překladem.

Pozor na rychlost
Přestože jsou pravidla silničního provozu v Evropě podobná, je vhodné se seznámit s místními dopravními předpisy. Stejně jako v České republice, i jinde v Evropě platí povinnost mít při jízdě zapnuté bezpečnostní pásy ve všech typech vozidel, včetně turistických autobusů a minibusů. Děti musí používat dětské autosedačky v osobních a nákladních vozidlech, a pokud možno i v ostatních typech vozidel. Chcete-li se vyhnout pokutě, nezapomeňte také na to, že používání mobilního telefonu za jízdy je výslovně či nepřímo zakázáno ve všech zemích EU.

Ne všechny předpisy jsou však zcela totožné. Nechcete-li být nepříjemně překvapeni, dejte si pozor zejména na hodnoty nejvyšší povolené rychlosti. Zatímco v obcích je ve všech státech EU kromě Slovenska stanovena nejvyšší povolená rychlost na 50 km/h, na dálnicích musíte být mnohem obezřetnější. Nejpřísnější jsou omezení v ostrovních a severských státech. Ve Švédsku a Lotyšsku můžete jet nejrychleji 110 km/h, na Kypru pak dokonce ještě o 10 km/h pomaleji. Naopak bez omezení rychlosti se můžete pohybovat na některých dálničních úsecích Německa. Pokud ale výrazně překročíte doporučovanou rychlost 130 km/h, může se v případě nehody stát, že pojišťovna sníží své pojistné plnění. V případě, že se dostanete na Kypr, Maltu či do Irska nebo Spojeného království, nezapomeňte se připravit na to, že se v těchto zemích jezdí vlevo.

Rostoucí ceny pohonných hmot přinutily asi každého řidiče pečlivěji sledovat jejich spotřebu. Nejvýhodněji natankujete, pokud vyrazíte na východ Evropy. Na Ukrajině se cena za litr Naturalu 95 pohybuje kolem 19 Kč, v Rusku za litr stejného druhu paliva zaplatíte dokonce jen 17 Kč. Podobným cenám se v EU přiblížíte nejvíce v pobaltských státech, kde koupíte benzin za 27 Kč. Levněji pak pohonné hmoty seženete jen na Kanárských ostrovech za 22 Kč.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...