Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na dovolenou levněji z Německa

Letiště - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto. | foto: Foto Profimedia.cz

Na dovolenou nemusíte jen s českou cestovní kanceláří. Pokud se vám zdají ceny zájezdů vysoké nebo nabídka příliš omezená, můžete se poohlédnout v zahraničí.

Asi nejširší portfolio zájezdů, lze nalézt u našich západních sousedů. Konkurenční prostředí a velikost trhu umožňuje v některých případech dosáhnout lepších cen i po započtení nákladů na dopravu do Německa. To se týká zejména exotických dovolených. Například týdenní zájezd na Kubu s ubytováním ve čtyřhvězdičkovém hotelu vyjde v Česku na 35 tisíc korun. Za hranicemi se dá sehnat ve stejné kvalitě již za 23 tisíc.

Ušetřit však lze i u levnějších zájezdů. Přitom platí, že nejvýhodnějších cen lze dosáhnout pří nákupu na letištích těsně před odletem. Cenou za to je však omezený výběr a nejistota, kam vlastně poletíte. Pro toho, kdo nebydlí v blízkosti hranic, je snazší vybrat si zájezd předem na internetu. Při tom není potřeba postupně prohledávat nabídku jednotlivých cestovních kanceláří. Existuje několik portálů umožňujících výběr ze zájezdů více společností. Několik je jich dostupných i v českém jazyce. Abyste se v nabídce německých zájezdů lépe orientovali, připravili jsme odpovědi na několik častých otázek.

Jsou inzerované ceny zájezdů konečné?
Německé cestovní kanceláře uvádí ve svých nabídkách konečné ceny včetně letištních a dalších poplatků. Přesto je během objednávky potřeba pozorně sledovat, jaké služby jsou v ceně obsaženy.

Co mám hledat, pokud chci dosáhnout nejnižší ceny?
Zájezdy jsou nejlevnější v termínu těsně před nejžádanějšími obdobími. Proto je nejvýhodnější jet na exotickou dovolenou v první polovině prosince. V červnu, těsně před letními prázdninami, vyjdou levněji běžné zájezdy. Aktualizace nabídek probíhá každý den obvykle v dopoledních hodinách. Ceny se mění podle poptávky. Pokud zbývá více volných míst v zájezdu těsně před odjezdem, může dojít ke slevám i během dne.

Nabízí německé cestovní kanceláře nějaké slevy pro děti?
Slevy na děti poskytují cestovní kanceláře i aerolinky individuálně. Výše slevy obvykle odpovídá stáří dítěte. Malé děti jsou zpravidla přepravovány bez nároku na sedadlo. U batolat mladších než jeden rok je tato služba obvykle poskytována zdarma. U dětí do dvou let je někdy požadován poplatek kolem dvaceti pěti eur. U starších dětí jsou poskytovány slevy okolo třiceti procent. Horní hranice této kategorie končí mezi dvanácti a šestnácti lety. V případě zájezdů na poslední chvíli však často není dodatečná sleva na dítě poskytována. Přesnou cenu za zájezd, tedy i cenu za dítě, zjistíte po vyplnění formuláře před objednávkou. Někdy je dokonce last minute sleva pro dospělého nižší než základní cena pro dítě. Proto se může vyplatit hledat místo rodinného pokoje pro čtyři cestující jenom dvě dvojlůžka.

Jakým způsobem probíhá platba?
Způsob úhrady určuje pořadatel zájezdu, cena je stanovená v eurech. Obvykle lze zaplatit platební kartou umožňující transakce po internetu. V případě objednávky last minute termínů je u většiny cestovních kanceláří akceptována platba na letišti alespoň dvě hodiny před odletem. Některé české cestovní agentury prodávající zájezdy německých cestovních kanceláří umožňují platbu v korunách.

Jak dostanu letenku a jiné doklady potřebné k cestě?
Pokud bude objednávka zájezdu uskutečněna v dostatečném předstihu, zašle pořadatel doklady poštou nebo e-mailem. V případě objednávky na poslední chvíli (méně než deset dnů před odletem), jsou potřebné doklady obvykle k vyzvednutí dvě hodiny před odletem ve stánku pořadatele zájezdu na letišti.

Odkud budu odlétat? Jak se dostanu na letiště?
Německé cestovní kanceláře přirozeně odlétají zejména z německých letišť. V nabídce lze však nalézt i dopravu z Rakouska, Švýcarska a výjimečně i z ruzyňského letiště. Ceny zájezdů zpravidla nezahrnují dopravu cestujících na letiště. Na všech letištích jsou parkoviště umožňující dlouhodobé parkování. Ceny se pohybují mezi 35 a 65 eury za týden, respektive 45 a 70 eury za čtrnáct dnů. Nechat se někým odvézt a přivézt je výhodné jen při využití blízkých letišť v Drážďanech, Linci popřípadě ve Vídni. Doprava vlakem či autobusem vyjde na více než tisíc korun na osobu.

Jak najdu správné místo na letišti, domluvím se tam?
Na letištích mají pořadatelé zájezdů pouze stánky s personálem, který tiskne letenky a vouchery, podává informace a odbavuje cestující. Na stáncích a během odbavení se domluvíte německy i anglicky. Vyzvednutí dokladů a odbavení zavazadel není příliš jazykově náročné.

Jak najdu v zahraničí delegáta, jakými jazyky hovoří?
Delegát očekává své klienty v příletové hale letiště. Delegáti hovoří zejména německy a také místním jazykem. Navíc bývá obvyklé, že jsou schopni hovořit i anglicky. Nelze však očekávat, že s vámi budou komunikovat v češtině.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.