Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Gibraltaru připadá lidem nechutné, když si namáčím rohlík v jogurtu, říká Češka

Žaneta Štěpánková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žaneta Štěpánková | foto: Archiv Žanety Štěpánkové

Žaneta Štěpánková se na Gibraltar přestěhovala kvůli svému bývalému příteli a nejvíce jí zde vyhovuje počasí. Do Česka se už vrátit nechce, především kvůli zimě. „Nechápou, že existuje země, kde se jednou za rok můžou třískat ženy, které jim pak nalijí panáka. Pravidelně se mnou chtělo několik domorodců k nám na Velikonoce,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Pamatuji si, že jsem přijela autobusem v pět hodin ráno v létě. Vzduch jak v prádelně, vlhko, horko a vysoké palmy. Skála, která se trčí z moře jako pěst. A volně se pochybující opice. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Stále dokola musím popisovat velikonoční zvyky, kdy na nás kluci od ranních hodin zvonili a mrskali nás. Nechápou, že existuje země, kde se jednou za rok můžou třískat ženy, které jim pak nalijí panáka. Pravidelně se mnou chtělo několik domorodců k nám na Velikonoce. A potom ještě jeden gastronomický. Všem připadalo nechutné, že si namáčím rohlík do jogurtu. To prý ještě neviděli. 

Kdo je Žaneta Štěpánková

Žaneta Štěpánková se narodila v Olomouci a je jí 38 let. Na Gibraltar se odstěhovala kvůli svému bývalému příteli. Pracuje v sázkové kanceláři jako web editorka a žije s přítelem (Angličan), se kterým má dvouletého syna. 

Žaneta ŠtěpánkováLidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Od narození syna jezdím do Česka často, aby si rodina taky užila. A ráda zajdu na pivo s kamarády. Vrátit bych se ale nechtěla. Není to kvůli „nasranosti Čechů, či české závisti“. To nijak nepociťuji, i když se snažím žít tak, aby mi všichni záviděli. Je to hlavně kvůli počasí. Zima v Česku - tma ve čtyři hodiny odpoledně, minusové teploty, tomu jsem opravdu odvykla. A mají tu mnohem kvalitnější potraviny (ryby, ovoce, zelenina). 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi olomoucké tvarůžku, knedlo, vepřo, zelo s malým pivem. Když jsem doma, nejím nic jiného. Uvařila jsem na jedné party český guláš. Bohužel jsem u toho značně popíjela a konečnou fázi zahuštění jsem už nezvládla a utvořily se mi v něm bílé hrudky. Přátelé pak byli udivení, že mají jíst hnědou polévku. 

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám dvouletého syna. mluví plynule česky, anglicky a chytá španělštinu. Den začínáme jeho oblíbenou písničkou Jožin z bažin. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Czech Republic? Oh Czechoslovakia? Prague! Kdo u nás byl, ten chválí Prahu, pivo a krásné holky. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Tady se věčně řeší tahanice o Gibraltar (je to anglická kolonie). Španělé by ho chtěli zpět, Angličané jim ho nechtějí dát. A samotní lidé chtějí zůstat anglickou kolonií. Z toho, že by měli patřit ke Španělsku, tady lidem naskakuje husí kůže. Občas to graduje tím, že se na hranicích tvoří dlouhé fronty, protože španělští celníci kontrolují každé auto. No a v Česku zase kradou všichni ti, kdo mají ruce. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...