30. ledna 2015 8:11, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Hradě vystaví nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky

Budyšínský rukopis, nejstarší dochovalý opis Kosmovy kroniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budyšínský rukopis, nejstarší dochovalý opis Kosmovy kroniky. | foto: ČTK

PRAHA V Jízdárně Pražského hradu od pátku do neděle vystaví Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Národní muzeum, v jehož sbírkách se Budyšínský rukopis nachází, jej od restaurování v 90. letech zpřístupňuje teprve podruhé.

Budyšínský rukopis doplní výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované. Ukazuje přes šest stovek nejcennějších exponátů z českých státních památek a za první měsíc se na ni přišlo podívat téměř 20 000 lidí. Rukopis je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů. Je uložen ve sbírkách Národního muzea.

Restaurátoři Národního muzea instalovali v Jízdárně Pražského hradu Budyšínský...
Restaurátoři Národního muzea instalovali v Jízdárně Pražského hradu Budyšínský...

Poslední lednový víkend budou v Praze vystaveny dva unikátní středověké rukopisy, jež patří k největším pokladům českého písemnictví a českých sbírek. Vedle Budyšínského rukopisu v Klementinu dvoudenní výstava 31. ledna a 1. února nabídne Kodex vyšehradský, románský rukopis, který popisuje korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!