7. srpna 2012 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrady na Vysočině ožijí. Navštíví je král Jiří z Poděbrad

Hrad Lipnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Lipnice | foto: Reprofoto

Netradiční prohlídky ve stylu živých obrazů čekají v srpnu návštěvníky některých hradů na Vysočině. Lidé budou při klasické prohlídce vtaženi do fiktivního historického příběhu z roku 1468, kdy hrad navštívil český král Jiří z Poděbrad.

"V každé z místnosti se odehraje část příběhu, herci se budou snažit zapojit návštěvníky, mělo by to být zajímavé hlavně pro rodiny s dětmi," řekla Romana Nejedlá z pořádající organizace Vysočina Tourism. Lidé podle ní uvidí něco jiného než klasické prohlídky, divadelně zpracovaný příběh je možná bude inspirovat k další návštěvě.

Akce se uskuteční nadcházející sobotu a neděli 11. a 12. srpna na hradě Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a o týden později na hradě Roštejn na Jihlavsku. Hrad v Polné na Jihlavsku uvítá Jiřího z Poděbrad o víkendu 25. a 26. srpna.

Loni zažili podobnou akci návštěvníci zámků v Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou, v Žirovnici a Velkém Meziříčí. Projekt spolufinancuje z větší části Evropská unie, zbytek hradí Kraj Vysočina. Celkové náklady za loňský i letošní ročník dosahují podle Nejedlé zhruba dvou milionů korun.

"V příštím roce plánujeme uspořádat podobnou akci v klášterech na Vysočině, do budoucna by se daly využít i některé židovské objekty," uvedla Nejedlá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz