17. května 2017 6:58 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na hrady a zámky s panovnicí. Kde se slaví výročí narození Marie Terezie?

Obraz z poloviny 18. století zachycuje návštěvu panovnice v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz z poloviny 18. století zachycuje návštěvu panovnice v Brně | foto: FOTO A REPRO MUZEUM MĚSTA BRNA

Připomínáme 300 let od narození Marie Terezie. Víme toho o ní poměrně dost, například že měla šestnáct dětí, ráda mlsala jahody chlazené v ledu, na slavnosti si vybírala modré hedvábné šaty, zavedla povinnou školní docházku a kromě svého manžela Františka Štěpána Lotrinského milovala maškarní plesy a vyjížďky na koni. Víme i to, kde narazíte na její stopy a kam se za panovnicí můžete vypravit.

Pokud to nemáte daleko na Pražský hrad a v kalendáři vás nestraší žádné povinnosti, vypravte se na zahájení letní hradní sezony. Konal se v sobotu, symbolicky v den 300. výročí narození Marie Terezie.

Tipy z Rakouska

  • Letos se kolem osobnosti Marie Terezie a doby její vlády točí v Rakousku několik výstav. Tak například výstava 300 let Marie Terezie: tvůrkyně strategií -matka - reformátorka potrvá až do 29. listopadu a zve rovnou na čtyři výstavní místa; kombinovaná vstupenka na všechny čtyři výstavy stojí 29 .
  • Výstava Rodina a dědictví v Muzeu nábytku Hofmobiliendepot se zaměřuje na rodinnou politiku Marie Terezie, na pomníky, které jí byly postaveny, a také na její kulturní odkaz s důrazem na vídeňský zámek Schönbrunn. Muzeum císařských kočárů ve Vídni najdete hned vedle zámku Schönbrunn.
  • Výstava Ženská síla a radost ze života vám představí kočáry a pompézní slavnosti, které Marie Terezie ráda pořádala. Zámek Niederweiden v Dolním Rakousku nabízí výstavu Modernizace a reformy. Poznáte tu poradce a další osobnosti kolem panovnice, které se podílely na tvorbě osvícenských reforem. Více naleznete na www. mariatheresia2017. at.
  • Ve vídeňském Dolním Belvederu začne koncem června expozice, která popisuje vztah panovnice k výtvarnému umění. www. belvedere. at Expozice Nanejvýš osobní -porcelán a věci osobní potřeby v době Marie Terezie v Muzeu porcelánu v zahradě Augarten vám dovolí nahlédnout do dámských komnat, místností určených pro toaletu a do ložnic z doby Marie Terezie. Výstava potrvá do 7. října. www. augarten. com

Panovnice na svém hradě

Když se v dubnu 1743 nechala v Praze korunovat českou královnou, Hrad značně poškozený za pruské války nabízel neutěšený pohled. Obnova ve stylu vídeňského barokního klasicismu, která velké části areálu vtiskla současný jednotný styl, začala v roce 1755 a vedl ji dvorní stavitel Nicolo Pacassi. V západní části Hradu vytvořil tři nová nádvoří včetně čestného dvora, kde byla do nového křídla začleněna Matyášova brána z roku 1614, přestavěl královský palác, na druhém nádvoří dal postavit kapli sv. Kříže a renesanční Rožmberský palác proměnil v nově založený Ústav šlechtičen.

Víkend v pohybu

  • Sportovněji ladění jedinci mohou zajet do Velkých Pavlovic, kde 20. května startuje populární cyklovýlet po vinařských stezkách - Májové putování okolím Modrých hor. Ostatně právě odtud pochází víno, které Marie Terezie ráda popíjela.
  • Na kole nebo pěšky zažijete atmosféru jara mezi vinicemi, ochutnáte vína zdejších vinařů i místní speciality. Připraveno je několik značených tras, ze kterých si vyberete, ať jste zdatní cyklisté, rodina s dětmi na kole či pěší turisté. Výlet vede krásnou zvlněnou krajinou s dalekými výhledy a stezkami mezi vinohrady. Cestou zavítáte také do sklepních uliček v Bořeticích či na Vrbici, podíváte se na Dětské krojované hodečky v Kobylí či navštívíte voňavý ráj čaje a koření v čejkovickém Sonnentoru. www. stezky. cz

Právě tady se na podzim chystá otevření stálé expozice, která Marii Terezii představí ze všech stran. Poznáte všední i sváteční život její rodiny a celého dvora, seznámíte se s dobou, v níž žila, s válkami, které byla nucena vést, s pražskou korunovací a konečně i se sérií osvícenských reforem, jimiž modernizovala české země. Vystaveny budou plány přestavby Hradu a jeho zahrad stejně jako dobový nábytek, obrazy a repliky korunovačních klenotů.

Milá máti, drahá dcero

Času na naplánování návštěvy nové expozice máme spoustu, a tak se zatím pojďme podívat jinam - třeba na zámek v Kuníně. Také tady si musíte pospíšit, protože privilegia, která panovnice udělila městům okolo Nového Jičína a osobně je podepsala, jsou vystavena pouze do zítřka, do neděle 14. května. Originály uvidíte při běžných prohlídkách zámku, navíc se můžete zastavit v zámecké restauraci U Dobré hraběnky, kde ke kávě stylově nabízejí vídeňské kavárenské sladkosti.

Spěchat naopak nemusíte s plánováním výletu na zámek Konopiště, kde začínala výstava Marie Terezie - panovnice stojící u zrodu úspěšné dynastie. Potrvá až do konce září a doplňkový program nabídne koncerty, komentované prohlídky nebo letní promítání televizní inscenace Milá máti, drahá dcero na motivy ze života Marie Terezie se Stellou Zázvorkovou v hlavní roli. Kromě toho vám nabízíme procházku zámeckým parkem, tentokrát laděnou vyloženě pro rodiny s dětmi.

Během muzejní noci na brněnském Špilberku (snímek je z loňského roku) můžete...

Muzejní noc s průvodem

Marii Terezii připomene také Muzejní noc v Brně v sobotu 20. května. V Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, kde byla kdysi ubytovaná, chystají slavnostní průvod, na Špilberku pak program ve stylu 18. století. Těšit se můžete na příjezd královny české a uherské a arcivévodkyně rakouské v doprovodu jejího manžela, císaře Svaté říše římské, na dobovou audienci, na jarmark s historickým zbožím a řemesly i na přehlídku civilních i vojenských oděvů z 18. století, šermířská vystoupení či ležení rakouského vojska. Zároveň se dozvíte, co je pravdy na tom, že bez Marie Terezie by neexistovaly zdejší proslulé kasematy, a s kým máte na Špilberku tu čest, když ze tmy uslyšíte řinčení řetězů - věřte, že o strašidla tu není nouze!

Rady před cestou

Zámek Kunín je otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupenka pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti a seniory 60 Kč, rodinný vstup vás vyjde na 200 Kč. http://zamek.kunin.cz/

I na Konopiště se můžete vypravit denně kromě pondělí. Základní vstupné na dvě prohlídkové trasy stojí 170 Kč, snížené 120 Kč. Samostatná vstupenka na výstavu k výročí 300 let od narození Marie Terezie vás vyjde na 50 Kč. www.zamek-konopiste.cz