Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na istanbulský trh si musíte přivstat

Istanbul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Istanbul. | foto: Profimedia.cz

„Istanbul žije 24 hodin denně. Je vášnivý, má tisíce tváří -tohle město prostě musíte milovat,“ říká Zeynep Karan o městě, kde strávila čtrnáct let na studiích a pracovně. Dnes pracuje v Česku jako finanční konzultantka pro společnost Metro Cash & Carry Int.

Centrum Osmanské říše
Navštívit Istanbul a neprozkoumat jeho historické centrum, to je, jako byste tu nikdy nebyli. Toto je totiž opravdové centrum celé Osmanské říše. Ve zdejším paláci Topkapi sídlili všichni padišáhové a mešita Sultan Ahmet - známá také jako Modrá mešita - je největší v Turecku (viz obr.). Nepřehlédnutelná je Ayasofya -v době byzantské křesťanská katedrála, která byla v 15. století přeměněna na mešitu a dnes je zde muzeum. V ulici Soukeme uvidíte pěkně dochovanou osmanskou architekturu, a až vás budou bolet nohy, zastavte se na pravou tureckou kávu v kavárně hned vedle Modré mešity, kde na dvorku stojí staletý strom skýtající nejchladnější stín v celém městě.

Istanbulem po vodě
Instanbul je rozkročen na dvou kontinentech, evropském a asijském. Dělí je Bosporská úžina, jež protíná samé srdce pulsujícího města. Po obou březích jsou promenády s restauracemi, kavárnami a obchody. Tohle místo miluji, žila jsem nedaleko odsud a pokaždé, když se do Istanbulu vrátím, musím sem zajít. Voda je tu blankytně 2 modrá a je krásně cítit ve vzduchu. Můžete si udělat výlet přívozem, který staví na různých místech po obou stranách úžiny. Když je mi smutno, jedu jím až do malé vesničky u Černého moře, kde se dá vylézt na vršek k ruinám malého hradu, odkud je nádherný výhled na ústí kanálu do moře. Fouká zde velmi silný vítr, který mi pokaždé dodá energii.

Velký bazar Kapali Caris
Na toto obrovské a historické tržiště (jeho vznik se datuje někdy do 17. století) je třeba se vydat spolu s místními brzy ráno, tak okolo 8. až 9. hodiny. Smlouvá se tady, takže sem lidé chodí nakupovat věci, jež jsou běžně drahé - zlato, koberce, kůži. Hned vedle se nachází trh s kořením. Tím opravdovým obchodním centrem jsou ale uličky za bazarem. Každá je věnována jednomu řemeslu a své stánky tu mají velkoobchodníci. Tady se sjednávají veškeré obchody, nakoupit tu můžete nejen vagon kožených bund, 3 ale třeba i jen jednu. Bývá tu narváno a za deště i blátivo, ale zážitek je to neuvěřitelný.

Od soumraku do úsvitu
Centrem zábavy a nočního života je čtvrť Beyolu. Nejlepší restaurace naleznete v postranních uličkách okolo náměstí Taksim. Chcete-li posedět v kavárně ve starém tureckém stylu včetně hudby, zajděte do pasáže iek. Tady najdete i nóbl rybí restaurace. Místní raději míří do uličky Nevizade, kde dostanete jak skvělé ryby, tak meze (malé předkrmy) a na zapití raki (viz obr.). Noc můžete strávit v některém z největších venkovních nočních klubů (třeba Reina nebo Laila), jež skýtají nádherný výhled na osvětlený Bospor. Na snídani pak zajděte do bufetů na náměstí ve čtvrti Ortaköy, kde si všichni flamendři dávají dostaveníčko u kávy a specialit jako döner kebab či kumpiru - velké brambory plněné na mnoho způsobů.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...