Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Karlštejně začala rozsáhlá oprava. Hrad nabídne nové expozice i moderní návštěvnické centrum

Karlštejn byl loni dějištěm karlovských oslav. Proběhla také sbírka Opravte s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlštejn byl loni dějištěm karlovských oslav. Proběhla také sbírka Opravte s... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Karlštejn Na hradě Karlštejn na Berounsku začala rozsáhlá rekonstrukce za více než 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad by měl při opravách zůstat přístupný, návštěvníci se ale musejí připravit na krátkodobé uzavírky některých částí.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který ve čtvrtek obnovu vybraných částí hradu zahájil společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO), poukázal na to, že Karlštejn je jednou z nejnavštěvovanějších památek v ČR. Očekává, že po rekonstrukci se stane ještě vstřícnějším a přívětivějším místem pro návštěvníky. Babiš poznamenal, že český král a římský císař Karel IV. je podle něj největším Čechem, jehož už nikdo nepřekoná.

Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Nadi Goryczkové je Karlštejn ikonickou památkou, která ale byla v uplynulých letech „vytěžována“. Nyní podle ní nastal čas hradu vrátit to, co dává návštěvníkům.

Karlštejn trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem oprav je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Rekonstrukce čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.

Řada nejasností

Rekonstrukci částečně platí evropské fondy, jen stavební obnova si vyžádá 128 milionů korun. Výběrové řízení na stavební firmu nebylo jednoduché, památkáři ho museli opakovat. Firmy také vznášely řadu dotazů k zadávací dokumentaci, každé vysvětlení či upřesnění se muselo poskytnout všem uchazečům a bylo nutné vyhradit dostatečný čas pro jejich zpracování.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Loni na něj zamířilo téměř kolem 215 000 lidí.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.