Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
1. března 2016 6:16 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na knedlíky jsem si zvykal, ale české polévky jsou vynikající, říká Chorvat

Dragan Segedin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dragan Segedin | foto: Archiv Dragana Segedina

Dragan Segedin se z Chorvatska do Prahy přestěhoval v roce 1997. Od roku 2008 žil ale také třeba v Thajsku, Japonsku, ale také v několika afrických státech. „Pamatuji si na první nakládaný hermelín, první klobásy na Václavském náměstí po půlnoci, diskotéky, hudba a černovlásky z Moravy. Nelíbily se mi paneláky. Ale měl jsem rád kino na Chodově a jízdu škodovkou a českou krajinu,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na první dny si dobře vzpomínám, Bylo to v roce 1998, hodně lidí bylo chudých, zdravili jsme se v hospodách. Lidé byli rádi, že se kamarádí s cizincem. Učili mě zdejším zvykům. Pamatuji si na první nakládaný hermelín, první klobásy na Václavském náměstí po půlnoci, diskotéky, hudba a černovlásky z Moravy. Nelíbili se mi paneláky. Ale měl jsem rád kino na Chodově a jízdu škodovkou a českou krajinu. Lidé byli tehdy komunikativnější a vstřícnější. A většinou vzpomínali na to, jak se žilo za komunismu.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
První roky byly opravdu fajn. Po roce 2000 se objevila skupinka lidí, která si začala hrát na boháče - nutno podotknout, že bezohledné - a všechno se zkazilo. Nevadí mi, když někdo něco skutečně umí, ale přetvařování se mi opravdu nesedí. Nejvíce mi asi vadí, že když jsem v české společnosti, tak se zaměstnanci chovají docela kamarádsky a vždy spolu chodíme na oběd, ale jakmile jsem ve společnosti, kde pracují i cizinci, tak se Češi začnou chovat divně. Je to neuvěřitelné.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo. To je kapitola sama pro sebe. Na knedlíky jsem si musel zvykat, ty prostě nikde jinde nenajdete. Některé omáčky jsou fajn, ale knedlo, věpřo, zelo mi moc nechutná. A české polévky? Jsou lepší něž ty chorvatské.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Těžko soudit. Hodnotit mohu snad jen chování Čechů v práci. Znám i lepší národnosti - ale Češi jsou podle mě poctiví. Možná v Thajsku je přístup lepší a také v Japonsku. Ale Japonci jsou kapitola sama pro sebe, co se práce týká. Takže se to nedá moc srovnávat.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Česká politika proti té chorvatské je úžasná. Trochu jsem také sledoval politiku v Japonsku, ta je ale poměrně složitá, jsou tam dva základní principy. Korupce je tak výrazná, že ji nelze přehlédnout. Nedivím se, že se některým Japoncům nelíbí, co se v jejich zemi děje. Tam nevládnou strany, ale rodinné klany, které jsou napojené na mafiánské organizace. O zkušenostech z Afriky bych mohl povídat dlouho, ale vlastně je to všude podobné.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok"

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...