Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. června 2018 14:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na kole přes Afriku: Mnohá setkání

Z východní Afriky se vypravili zpět na západ a teď jsme se znovu „náhodou“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z východní Afriky se vypravili zpět na západ a teď jsme se znovu „náhodou“... | foto: Tadeáš Šíma

Je to takový zákon, který funguje, ať chceš nebo nechceš. Mám na mysli změnu nálady a situací, které zažíváš. Vždyť už Werich zpíval, že jsi jednou dole a potom zase nahoře. V podstatě, když jsi dole, můžeš se těšit, že se to zákonitě určitě otočí. Jen nikdy neznáme přesně čas, kdy se všechno v dobré obrátí. A to je na tom vlastně to hezký.

Tento zákon mě provádí už od počátku mé cesty. A tak tomu nebylo jinak ani posledních několik dní. Poté, co se pětičlenné skupince chlapíků s kameny v rukou na severu Namíbie skoro vydařilo přepadnout Ježíše, jak mi přezdívá půlka afrického kontinentu za jízdy na kole Apache, jsem očekával opravdu razantní obrátku k dobrému. A taky že ano! V jeden den se mi podařilo třikrát píchnout duši.

Dva defekty vpředu a jeden vzadu. Při tom posledním jsem už používal nadávky, které nemají obdoby ani na baru V Koutě, při sledování přátelského utkání ve fotbale mezi českou reprezentací a výběrem Austrálie. Náhradní duše mi došly a lepení jsem vypotřeboval už v Angole. Co se dá dělat. Musel jsem stopnout pick up do nedalekého města Keetmanshoop. Řidič chtěl nejdříve 150 namibijských dolarů (cca 255 Kč), v kempu uprostřed města mě však vysadil se slovy: „Bůh ti žehnej“ a odjel si po svém.

Noví kamarádi
Tento zákon mě provádí už od počátku mé cesty. A tak tomu nebylo jinak ani...

A v Keetmanshoopu se to najednou otočilo! Když jsem opravil duše, vydal jsem se na nákup do SPARu. Před obchodem jsem potkal dva dálkové cyklisty. Po zhruba deseti minutách povídání nám najednou došlo, že jsme se vlastně už jednou v Africe potkali. Bylo to před půl rokem na hranicích Západní Sahary a Mauritánie. Larisa ze Španělska a Matthew z USA tehdy pokračovali do Dakaru, odkud přeletěli na východ do Etiopie. Z východní Afriky se vypravili zpět na západ a teď jsme se znovu „náhodou“ setkali v Namíbii. Zní to až neuvěřitelně, že se naše cesty znovu nezávisle protnuly, ale občas to tak bývá. Tento skvělý pár mě tak trochu adoptoval a já se k nim rád přidal. Po více než půlroční samotě v sedle Zebry si to více než užívám.

Asi 7 Třešňáků, které představují 140 kilometrů od hranic s JAR se rozprostírá druhý největší kaňon na světě. Půjčili jsme si auto, což bych si sám nemohl dovolit, a vypravili jsme se na tuto přírodní nádheru podívat. Jedná se o turisty vyhledávané místo s opicemi, kde je možnost i několikadenního treku podél řeky na dně kaňonu.

Moje cesta

Čím více se přibližujeme hranicím s JAR, tím větší zima v noci bývá. Jsem opravdu rád, že jsem za saharskou pouští nevyhodil svoje termoprádlo, jelikož na jižní polokouli, kde právě začala zima, ho velice uvítám. Poslední hraniční přechod na této cestě jsem si užil bez nepříjemností a je přede mnou necelých 30 Třešňáků do cílové destinace v Kapském Městě.

Také mě tady začali děti oslovovat „strýcu“. V Kongu na mě lidé volali Jesus, v Angole papá, v JAR jsem zase uncle. Hele já ale nejsem přece tak starý, abych v Africe dělal dětem strejčka, otce, natož Ježíše. Vždyť je mi čerstvě 23. Už tři roky…

Mou cestu můžete sledovat na facebooku: Na kole přes Afriku, na Instagramu: #tadytada a na webových stránkách: www.tadytada.cz

Šmírovat mě můžeš tady:

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...