Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena | foto: Tomáš Rucký

Začátkem května zahájil letní provoz areálu Ještěd, který stojí v bezprostřední blízkosti Liberce – tramvají sem můžete dorazit za cyklovýlety a pěší turistikou. Síly při cestě nahoru vám ušetří sedačková lanovka na Skalku, která je zároveň páteří pro ještědský bikepark a vyveze vás i na okruh pro terénní koloběžky. Z Prahy jsou ještědské radovánky dostupné za hodinku pohodlné jízdy po dálnici.

Naučné stezky pro rodiny s dětmi

(Nejen) Pro rodiny s dětmi má Ještěd připravený několik naučných stezek – Sklářskou, Pivovarskou a Mlynářskou. Ještě než na cestu za poznáním vyrazíte, nezapomeňte si na pokladně vyzvednout hrací kartu k příslušné stezce. My si vybrali Sklářskou naučnou stezku LASVIT, která má pohodových 2,8 km a startuje vývozem sedačkovou lanovkou na Skalku, kde nás uvítala první informační tabule o světoznámé sklárně LASVIT.

Ještěd v kostce:

  • vzdálenost z Prahy 1 h 20 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí (Skalka) 100 Kč
  • celodenní jízdné na lanovku dospělí 490 Kč
  • zapůjčení sjezdového kola Santa Cruz (1 den) 990 Kč (víkendy + státní svátky) -790 Kč (všední dny)
  • zapůjčení terénní koloběžky (1 den) 500 Kč
  • provozní doba lanovky květen + červen: víkendy -červenec + srpen: každý den -září: víkendy a státní svátek (28.9.) -9:05 – 17:05 po půl hodině
  • webové stránky www.skijested.cz
  • ubytování www.hotelfenix.cz

Sklářská stezka vás dále protáhne po zpevněné cestě ještědského hřebenu přes Černý vrch a Ještědku až k samotnému Ještědu, který nabídne unikátní výhled na město Liberec a při dobré viditelnosti i na Krkonoše. Zpátky do hlavního zázemí areálu se můžete svézt buď kabinkovou lanovkou ČD z Ještědu, nebo pěšky seběhnete po sjezdovce okolo skokanských můstků.

Terénní koloběžky pro každého

Značené okruhy má Ještěd připravený i pro terénní koloběžky, které si zapůjčíte v půjčovně v hlavním zázemí areálu. Vlekaři vám je naloží na sedačkovou lanovku a ze Skalky už si můžete vybrat koloběžkový výlet dle svého gusta. Koloběžky disponují opravdu tlustými pneumatikami, takže s nimi komfortně zvládnete i terén.

My jsme se s koloběžkami vydali na značený okruh číslo 3, který vede po lesní cestě Ještědského hřebenu směrem na Pláně, a dále pokračuje houpavou hřebenovkou až k Šámalům, kde si můžete dát pauzu v trávě s výhledem na malebné severní Čechy. Kdo nemá svačinu sebou, může využít občerstvení „v okýnku“ přímo v hostinci U Šámalů.

Od Šámalů jsme se vydali zpět k areálu po zelené značce směrem k Panskému lomu a zprvu bylo sice zapotřebí opět nějaké to odrážení, pak už ale trasa převážně klesala, takže došlo i na koloběžkový sjezd. Trasa je dlouhá celkem 8,5 km, zabere přibližně 2,5 hod a místy si prozkoušíte fyzičku i odrážením se do kopce, nicméně po celou dobu je trasa bezpečně sjízdná, takže ji zvládne i rodina s dětmi. Milovníci adrenalinu mohou za chatou Pláně zabočit rovnou doleva a užijí si tak ryzí sjezd z kopce dolů.

Doporučený okruh pro koloběžky si samozřejmě můžete dát i jako výlet na kole, kdy vám síly pošetří opět sedačková lanovka na Skalku, takže se od Šámalů můžete vydat ještě dál směrem na nedalekou rozhlednu Rašovka. Tento úsek měří jen 2 km převážně z kopce a po rovině. Zpátky se vrátíte po stejné cestě a zpět po zelené k nástupní stanici sedačkové lanovky areálu Ještěd.

Bikepark pro milovníky adrenalinu

Lano sedačkové lanovky Skalka se samozřejmě rozjelo i v rámci otevření ještědského bikeparku, jehož tratě jsou známé svou poměrnou technickou náročností. Naší oblíbenou tratí je tu „Špageta“ kroutící se pod lanovkou, která je tu ze všech tratí nejvíc „vyhlazená“, a tak to na ní nejméně drncá.

Špageta je zároveň charakteristická svým množstvím překážek, jako jsou dřevěné dropíky, dvojáky nebo nová dřevěná překážka s naskočením a seskočením, která se na první pohled může zdát obtížná, nicméně díky citlivé práci stavitelů o překážce prakticky nevíte a můžete přes ni jet zcela plynule. Jde tak nakonec možná o nejjednodušší překážku celé trati.

Ještědskému bikeparku nechybí samozřejmě ani černá sjezdová trať „El Masacre Downhill“, která využívá zejména přírodních nerovností v podobě spletitých kořenů nebo v horní pasáži odkloněné přírodní pěšiny. Pro začátečníka může jít o těžký oříšek, zkušení bikeři tu jistě ocení hravost a přírodní charakter poctivého lesního sjezdu.

V poslední třetině bikeparku si můžete nakombinovat sjezd dle vlastního gusta a z vyhlazené Špagety si můžete jet zadrncat na černou trať, která tu Špagetu křižuje. Na ještědských tratích se díky jejich náročnosti bude líbit jak ortodoxním sjezdařům, tak i enduristům, kteří rádi zkombinují vyhlazené zatáčky Špagety s ryze přírodními lesními pasážemi s kořeny a kameny.

Samozřejmě než se ze Skalky kamkoli vydáte, ať už na kole, pěšky nebo na koloběžce, nezapomeňte si pořídit „must-have“ foto z fotopointu u výstupu sedačkové lanovky. Fotku s dominantou Liberce Ještědem pak můžete sdílet s hashtagem střediska #horyzarohem.

Ubytování s výhodami

Ve vybraných ubytováních v okolí Ještědu získáte v rámci ubytování zpáteční jízdenku na lanovku Skalka. Jedním z těchto ubytování je i hotel Fénix, který najdete jen pár desítek metrů nástupní stanicí lanovky Skalka.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.