Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
31. prosince 2017 6:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na kopcích Vysočiny i koupáním v Pekle. Kde budou Češi slavit Nový rok?

Silvestr na horách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestr na horách | foto: Shutterstock

JIHLAVA Novoroční oslavy se na Vysočině nebudou odehrávat jen na náměstích. Novoročních výšlapů na kopce i do údolí řeky Doubravy pořádaných Klubem českých turistů (KČT) se pravidelně účastní stovky lidí.

V Polné na Jihlavsku se sejdou otužilci při příležitostí Novoročního pekelného koupání. Další možností zpestření novoročního odpoledne může být výletní plavba po dalešické přehradě, která díky přečerpávací elektrárně nezamrzá. Informace zveřejnili pořadatelé.

Na Nový rok si lidé mohou společně připít v přírodě už na Silvestra. Populární výstup na Javořici, nejvýše položené místo Českomoravské vrchoviny, se v neděli uskuteční podvacáté. Před rokem bylo podle informací pořádajícího KČT Telč na Javořici 6000 účastníků. Na Dědkovské hoře u Měřína se lidé pravidelně začínají scházet hodinu před silvestrovskou půlnocí.

Novoročních pochodů bude v pondělí na Vysočině šest. Sestup do skalnatého údolí řeky Doubravy u Chotěboře se uskuteční popětatřicáté. Lidé se mohou s turisty vydat i na vrchy Peperek u Ždáru nad Sázavou, Stražiště u Pacova, Klučovskou horu poblíž Třebíče nebo na Šacberk u Jihlavy.

Náročný výstup i s kočárkem

Na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem se turisté na Nový rok sejdou počtvrté. „Začínali jsme s necelou stovkou lidí, loni jich bylo už 500,“ řekla předsedkyně KČT Vysočina Marie Vincencová. Nenáročný výstup láká i rodiny s kočárky. Na hradě je bude opět čekat občerstvení i country kapela.

Na Nový rok chystá klub turistů méně náročné pochody s trasami od pěti do 15 kilometrů nebo s libovolným místem startu. Podle Vincencové se počítá s tím, že si lidé budou chtít po silvestrovských oslavách přispat. Výtěžek z novoročních akcí klub používá na budování tras pro vozíčkáře.

V polenském rybníku Peklo se otužilci budou na Nový rok koupat potřetí. Vloni měřil led na tomto rybníku pod zámkem 12 centimetrů a místo pro plavce v něm bylo nutné vyřezat motorovou pilou. Odstraňování nynější dvoucentimetrové ledové vrstvy podle místostarosty Luboše Kousala nebude jednodušší, protože se na ledu nedá stát. Organizátoři ho asi budou rozbíjet z pramice.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...