Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
23. dubna 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Kubu si nezapomeňte opalovací krém

Surfaři na pláži v Havaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Surfaři na pláži v Havaně. | foto: ČTK

Země dvou tváří, kde můžete prožít dva týdny v luxusním hotelovém komplexu, kde uslyšíte víc němčiny než španělštiny, anebo si třeba půjčit motorku a vzít to trochu víc od podlahy.

Dovolená na Kubě byla vůbec nejlepší, co jsem kdy zažila,“ rozplývá se Renáta Kružíková z Vysočiny, která ostrov navštívila vloni. „Kdo vyrazí na Kubu, má o zábavu postaráno – na výběr je spousta restaurací, kde dostanete skvělé jídlo i pití, u hotelu nechybí bazén s barem, personál z hotelu by svým hostům snesl modré z nebe,“ dodává Kružíková.

„Ostrov svobody“ si Češi v poslední době doslova zamilovali. „Musím potvrdit, že jde opravdu o nejlépe se prodávající zájezd v Karibiku a zájem je mimořádný. Ještě pozitivnější zpráva je, že jsme zatím nezaznamenali jedinou reklamaci nebo stížnost,“ informuje obchodní ředitel cestovní kanceláře EXIM tours Jan Koláčný.

Sílící emigrace. Kubánci opět začínají ve větším počtu utíkat z ostrova. Nedočkali se totiž změny ani rok poté, co Fidel odstoupil.Při vstupu na Kubu je potřeba mít turistickou kartu. Pokud ale pojedete s cestovkou, vyřídí ji za vás ona. „Odlétali jsme z Hamburku a let trval deset hodin,“ vzpomíná Kružíková. Pokud nejedete na Kubu s humanitárními úmysly, doporučuje cestovatelka, abyste s sebou nevozili velké množství léků. „Při celních kontrolách, které jsou velmi přísné, kolem lidí neustále čmuchají vycvičení psi,“ popisuje své zkušenosti Kružíková.

Podle slov Jana Koláčného z EXIM tours není na Kubu nutné žádné očkování. „Služby jsou tu na výborné úrovni, a to především proto, že si je hlídají španělští hoteliéři,“ dodává Koláčný. Přestože se jedná o zemi s komunistickým režimem, turisté žádná omezení nepoznají. „Turisté mají možnosti využívat námi organizované výlety, ale mohou vyrazit poznávat Kubu sami za sebe, aniž by měli strach. Jedná se o bezpečnou zemi,“ ujišťuje Koláčný.

Pastelky pro děti
Na Kubě si cizinci užívají vysokého přepychu a komfortu a mnozí z nich za celý svůj pobyt nepoznají nic jiného. Skutečná Kuba se ale nachází za zdmi hotelových komplexů a mimo turistická letoviska.

Co byste měli vědět...
* Podnebí: tropické až subtropické, slunce tu svítí po celý rok, průměrná teplota je 25,5 °C, díky Golfskému proudu je východní část ostrova teplejší než západní.

* Nejchladnějším měsícem je únor, nejteplejším pak červenec a srpen květen–říjen: období dešťů (krátké vydatné bouřky) listopad–duben: období sucha

* Měna: existují oficiální měny – konvertibilní peso (CUC) je pro turisty a kubánské peso (CUP) pro pro místní obyvatele.

* Dolary: již čtvrtým rokem zde platí přísný zákaz oběhu amerického dolaru, všechny je tedy nutné po příjezdu vyměnit za konvertibilní peso (počítejte ale s vysokým poplatkem až 20 %)

* Časový posun je oproti ČR minus 6 hodin (zimní čas)
„Půjčili jsme si motorku a vyrazili jsme do okolních vesniček. Je vidět, že jsou tu lidé
velmi chudí a bydlí v dřevěných boudách, které se ani nedají nazvat domkem. Lidem jsem pak rozdávala mýdlo a dětem pastelky, které jsem si na doporučení s sebou zabalila,“ vzpomíná na setkání s realitou Renáta Kružíková. Podle ní ale nikdo z Kubánců kvůli svému osudu netruchlí, natož aby dokonce žebral. Dovolená na Kubě nepatří mezi nejlevnější – dolní hranice ceny za pobyt all inclusive se pohybuje kolem 35 tisíc korun. Nejznámějším letoviskem je Varadero na severu ostrova. Nabízí dvacetikilometrové pláže s bílým pískem a průzračnou vodou. Letovisko se nachází asi 140 kilometrů od hlavního města Havany. Na své si tu přijdou děti, milovníci vodních sportů i nočního života.

Podnebí ostrova je subtropické až tropické a slunce tu svítí celoročně. Teplota vody neklesne pod 24 stupňů. „Doporučuji vzít si s sebou lehké a vzdušné oblečení a hlavně opalovací krémy s vysokým faktorem. Ty byste tu hledali marně – obchody tady zejí prázdnotou,“ dává tip na závěr Renáta Kružíková.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.