24. srpna 2009 8:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na laoském tržišti se nebojte smlouvat

Trh v Laosu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trh v Laosu. | foto: Reprofoto

LAOS Máte rádi jihovýchodní Asii, ale v Thajsku je na vás moc turistů? Zkuste sousední Laos. "Vientiane je jedno z mála hlavních měst světa, kde ještě uvidíte ženy prát prádlo v řece a kde můžete cestovat za méně než 10 dolarů na den," říká laoský mediální manažer Vorasack Pravongviengkham.

Za nákupy na tržiště
Když za mnou jezdí mí přátelé z doby studií v Paříži, jedním z největších zážitků pro ně bývá návštěva tržiště Talat Sao (v překladu doslovně Ranní trh). Je otevřené každý den od šesti ráno do šesti večer a za velmi výhodné ceny tady dostanete třeba hedvábné oděvy nebo zlaté a stříbrné šperky a drahé kameny. Musíte samozřejmě smlouvat, jinak zaplatíte nadsazenou cenu pro turisty.

Jídlo a noční život
Vientiane je pravděpodobně místem, kde si můžete dát nejlevnější francouzskou večeři na světě – tříchodové menu seženete už za cenu kolem 7 dolarů, za 10 se najíte královsky (o něco dražší, ale vynikající, je restaurace L’Opera). Pokud chcete ochutnat něco tradičního, řekněte si o lab. V překladu to znamená "Štěstí" a jedná se o pokrm z vepřového nebo kuřecího masa se zeleninou a rýží. Je to tradiční jídlo, jímž se vítají hosté. A jako zákusek si dejte nam wan ("sladkou vodu"), koktejl z kokosového mléka s ovocem.

S kolegy z rádia si občas odskočíme na pivo do Vatsira Beer, hospůdky hned vedle budovy rozhlasu. Večer chodíme spíš do Win West Pub nebo On the Rock v centru města. Máme to tam rádi, protože se tam hraje západní muzika. Za hudbou se chodí do The Music House a mladí se chodí bavit také do Laoského mezinárodního konferenčního centra, kde je bowling, divadlo, nákupní galerie a konají se tu také koncerty. Najdete ho blízko Velké svaté stúpy.

Víkend lidí změsta
Když mám volný den, jezdím si s rodinou rád odpočinout k přehradě Nam Ngum asi hodinu cesty na sever od hlavního města. Kolem přehrady jsou vesničky s malými rybími restauracemi (viz foto), dá se tu najmout lodička nebo jít na výlet do okolních kopců.

Trocha historie
Nejvýstavnější budovou Vientiane je Velká svatá stúpa That Luang (viz foto). Buddhistická stavba pochází z doby krále Setthathiratha, který vládl v 17. století a Laos dovedl k velkému rozkvětu. Hned vedle stúpy je chrám That Luang, kde se vyplatí přivstat si a přijít se sem podívat na rituální obětování hospodářských zvířat (kolem půl šesté ráno).

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...