11. března 2008 15:56 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na lyže do zemí mezi Alpami

Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: ČTK

Chystáte se vyrazit do Alp, ale nevíte, zda jsou lepší francouzské, švýcarské, italské, či rakouské? Právě pro vás jsme připravili srovnání těchto čtyř alpských velmocí.

Itálie vede zejména v ohledu na modernost, kvalitu a typovou strukturu přepravních zařízení. Celá řada nejmodernějších, především sedačkových lanovek, a v průměru jen velice nízké procento lyžařských vleků zde maximálně zrychluje a zpohodlňuje cestu na vrchol.

Podstatné je zmínit se o finanční náročnosti takové dovolené. Ve srovnání s dalšími alpskými zeměmi, ale někde dokonce i s cenovou úrovní lyžování na českých a slovenských horách, je Itálie nepřekonatelná. Občas je možné si zalyžovat až za neuvěřitelně levné ceny.

„Právě sjezdaři si zde mohou užít slunečné dny na jednom z nejlepších míst v Itálii - ve Val di Fiemme, které určitě doporučuji díky perfektnímu manchesteru,“ říká tiskový mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Herget. Val di Fiemme s legendární Sella Rondou, známou lyžařskou arénou na svazích Dolomit, rozhodně stojí za návštěvu. Jestliže nedáte dopustit na běžky, i pro vás je zde sedmdesát kilometrů dlouhá stopa Marcialonga. Autem do Rakouska Hlavní výhodou rakouských Alp je pro české lyžaře bezesporu pohodlná dostupnost autem. Stále větší roli hraje rodinná atmosféra a pohostinnost v hotelích a tamějších penzionech. Můžeme tu najít více než 3500 nejmodernějších lanovek, přes 22 000 kilometrů sjezdových tratí a až osm ledovcových areálů.

Tiskový mluvčí cestovní kanceláře Čedok Tomáš Brejcha uvedl, že je to právě Rakousko, které je z daných destinací nejvíce preferováno. „Hned po Rakousku je nejvíce oblíbena Itálie a následuje Francie se Švýcarskem. Poptávka je ovlivněna dostupností a délkou cesty.“ Přidal také tip na jedinečnou lyžařskou oblast Kitzbühel s proslulým svahem Hahnenkamm - nejčernější sjezdovkou Evropy. Dle cenové náročnosti můžeme Rakousko řadit někam mezi dražší Švýcarsko a někdy až extrémně levnou Itálii. Rakousko v poslední době vynaložilo značnou část svých investic do umělého zasněžování, a jak je vidět, byl to správný krok. O spokojené návštěvníky zde není nouze.

Jste-li vyznavači lyžařského stylu freeride, i pro vás je Rakousko ideálním místem na dovolenou. Oblast Heiligenblut čeká na lyžaře milující nebezpečí. Běžkaře tu čekají speciálně upravené tratě Zillertal či Kössen-Schwendt. A je-li vaší parketou spíše snowboard, nabízí vám Rakousko snowpark Burton v Mayrhofenu. Také oblasti Schladming nebo Nassfeld jsou pro snowboardy přímo stvořené.

Po náročném lyžování je příjemné si odpočinout. „Roste zájem o kvalitnější ubytování s možností večerní relaxace v termálních lázních,“ uvádí Brejcha. V Rakousku jsou to například dvě známá střediska, která jsou hojně navštěvována i v letních měsících. Uprostřed Badgasteinu vyvěrá 17 pramenů obsahujících radon, jejichž teplota se pohybuje mezi 40 a 50 stupni Celsia. Jde o zimní středisko Bad Gastein, kde si můžete dopřát radonové zábaly, které byly speciálně vyvinuty pro léčení všech forem revmatismu, páteře a pohybového ústrojí. Druhým centrem odpočinku je Bad Kleinkirchheim, kde jsou k dispozici dva termální bazény.

Francie: vrchol evropského lyžování
Francie je stvořena zejména pro milovníky hlubokého sněhu a freeridu. Francouzské lyžařské svahy, zejména pak v oblasti Savojska, patří k tomu absolutně nejlepšímu nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Platí to o sjezdovkách, volném terénu i snowboardových areálech, jako je například Val Thorens. Náročnost sjezdových tratí je přizpůsobena požadavkům všech návštěvníků, ať jde o lyžařské experty, začátečníky nebo celé rodiny.

Unikátní je rozsáhlost jednotlivých skiareálů a jejich vzájemná propojenost. Právě Savojské Alpy vyznávají myšlenku, že lyžař by se neměl unavovat dlouhým přenášením svých lyží na ramenou, proto stojí většina ubytovacích kapacit přímo u sjezdovek. Příkladem mohou být střediska v oblasti Trois Vallées, u nás známá jako oblast Tří údolí. Tento známý okruh se na lyžích nedá projet ani za týden. Má celkem přes 600 kilometrů sjezdovek. Nudit se tedy rozhodně nebudete. Technické vybavení se stále zlepšuje -například v této oblasti nenajdete klasickou kontrolu permanentek, ale karty jsou zde čipové, stačí je vložit do kapsy a jet.

Mezi známá střediska rozhodně patří Tignes, Chamonix a areály Les Arcs a La Plagne, spojeny dvoupodlažním Vanoise Express.

Kde Francouzi výrazně pokulhávají, například v porovnání s Itálií, je úprava sjezdových tratí a systém umělého zasněžování. A čemu nepřikládají takový význam, je ubytování. Zde Francie za ostatními alpskými velmocemi významně zaostává a jasně tím sděluje, že ubytování rozhodně není to hlavní, za čím se sem jezdí. I v tomto ohledu ale najdeme výjimky.

Nesmíme opomenout zmínit výtečnou francouzskou kuchyni. Po celodenním lyžování si budete moci vybrat z několika druhů vín a sýrů.

Švýcarské Alpy s luxusním nádechem
Švýcarsko je pro mnoho lidí synonymem té nejvyšší kvality. Zároveň je však často považováno za předraženou zemi. Švýcarské Alpy si jsou vědomy svých předností, a proto si za blankytně modrá jezera, bílé ledovcové vrcholky a všudypřítomnou čistotu musíme připlatit. U švýcarských velehor platí, že co vrchol, to světový pojem. Jen namátkou zmiňme ty nejznámější štíty, jako je Matterhorn, Monte Rosa, Jungfrau, Eiger či Piz Bernina. Skiareály, které zahrnují přes 200 km tratí, jsou ve Švýcarsku spíše standardem než výjimkou.

Švýcaři mysleli i na snowboardy - pokud by jejich vyznavačům nestačily volné terény na ledovcích, naleznou prakticky všude velmi dobře vybavené snowparky.

„Máme-li vůbec něco Švýcarům vytýkat, budeme nejspíše hovořit o někdy zastaralejších přepravních zařízeních, stále ještě menší míře umělého zasněžování a ne vždy perfektní úpravě tratí,“ podotýká Herget. Nicméně, ve Švýcarsku je skutečně z čeho vybírat. Mezi slavná střediska patří například Davos-Klosters, Zermatt a Saas-Fee, Adelboden v oblasti Berner Oberland nebo Lenzerheide.

Nesmíme zapomenout na klenot Švýcarska, kterým je St. Moritz, symbol lázeňské tradice na světě, jenž je známý pro pořádání zimních olympijských her a mistrovství světa v alpských disciplínách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz