23. srpna 2011 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Macochu se od čtvrtka podíváte zadarmo

Propast Macocha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propast Macocha. | foto: ČTK

Vybírání poplatků za průchod na známou turistickou atrakci - Horní můstek, tyčící se 138,7 metru nad dnem propasti Macochy, ve čtvrtek skončí, řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras Leoš Štefka.

Vybírání průchodného přes pruh země, který je v majetku Vilémovic, na můstek patřící státu souvisí s letitým sporem. Ochranářům se nyní podařilo s Vilémovicemi nalézt řešení.  Obec by měla nově získat peníze ze vstupenek do jeskyní a parkovného.

Můstek nabízí již 133 let jedinečný pohled do hlubin nejznámější moravské propasti. Ročně jej navštíví desítky tisíc turistů z celého světa. Leží v katastru Vilémovic, které chtějí mít finanční podíl z cestovního ruchu.

Vilémovice

Proto obec průchod na můstek v minulosti krátkodobě zpoplatnila. Za první republiky si takto vydělala na vodovod. Nyní má vesnice novou čistírnu odpadních vod a s tím spojené dluhy kolem pěti milionů korun.

Boje s podnikatelem
Když před lety nastaly s výběrem průchodného problémy, obec pronajala v roce 2009 úzký pruh pozemku před můstkem za 100.000 korun na rok podnikateli Jiřímu Tichopádovi. Smlouva je na 50 let. Obec by ji měla po jednání s CHKO brzy zrušit.

Tichopád střídavě pokračoval s výběrem poplatků. Proti byla Správa jeskyní Moravského krasu, která má můstek v péči. Výběr loni zakázal Jihomoravský kraj s tím, že průchozí pozemek je po léta užívanou komunikací a není možné si jej jen tak zahradit.

Potíže tím neskončily. Tichopád od počátku letošní hlavní turistické sezony opět poplatky zavedl. Tvrdil, že kraj mylně považuje pozemek za komunikaci.

Do sporu se vložila CHKO, která upozornila, že pozemek je součástí přírodní rezervace Vývěry Punky, kde je poskytování služeb, tedy podnikání, zakázáno.

Nebezpečný pohled do Macochy
Druhým problémem je, že lidé můstek obcházejí lesem a pohledem do propasti se kochají z nezpevněných okrajů Macochy. Po výběru průchodného vznikla pěšina na skalisko Desatoro nad propastí. Ochranáři zdůrazňují, že za pohled do hlubin mimo Horní či Dolní můstek mohou turisté zaplatit životem.

Podnikateli hrozilo správní řízení a pokuta. Ochranáři se ale pokoušeli hledat smírné řešení konfliktu. "Pokuty a sankce by k vyřešení problému nepřispěly. Dostali bychom se do kolotoče soudních či správních sporů, což by nikam nevedlo. Šli jsme proto cestou domluvy," zdůraznil vedoucí správy CHKO.

Peníze jen ze vstupu do jeskyní a parkovného
Vilémovice již pozemky u Macochy nebudou pronajímat Tichopádovi a nebude se tak u Horního můstku vybírat polpatek. Na druhé straně by podle ochranářů měly přeci jen finanční podíl z turistického ruchu získat. Řešení spočívá v zavedení drobného příplatku na vstupenkách do jeskyní a parkovištích v krasu. Ten by měl být určen výhradně radnicím, na jejich katastrech známé přírodní lokality krasu leží. Radnice, které nemají z turismu nic, by tak získaly peníze na úklid v okolí jeskyní.

Nejkrásnější výlety po České republice

Ostravský důl MichalCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Tato změna se netýká jen Vilémovic. V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní. Drobné do radničních pokladen by zavedením poplatků mělo získat i Blansko, Vavřinec, Sloup, Ostrov u Macochy a Březina.

Příplatek by se na každém lístku mohl pohybovat ve výši od pěti do deseti korun. Jeskyně krasu ročně navštíví přibližně 350.000 turistů z celého světa.

Vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka zrušení poplatků vítá.  Výběr průchodného dlouhodobě poškozoval Moravský kras jako vyhlášenou turistickou lokalitu, doplnil.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...