Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
19. prosince 2017 6:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Mallorce čas nehraje roli, na autobus si počkáte i půl hodinky, říká Češka

Sandra Matušková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sandra Matušková | foto: Archiv Sandry Matuškové

Sandra Matušková se přestěhovala na Mallorku, pracuje tady, ale každé dva měsíce se do Česka vrací. „Myslím si, že jsme pro místní nezvykle zamračení. Dodnes vyprávím příběh, jak jsem si koupila druhý den po příjezdu bagetu u jednoho pana, který na mě mával a usmíval se, jak kdybychom byli staří známí, ačkoliv věděl, že nakupuji u jeho konkurence,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Určitě velké teplo. Začínala jsem v bytě bez větráku a občas to byly probdělé noci. Pak rozhodně atmosféra, milí lidé a přítomnost moře na mě působila neskutečně pozitivně.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Myslím si, že jsme pro místní nezvykle zamračení. Dodnes vyprávím příběh, jak jsem si koupila druhý den po příjezdu bagetu u jednoho pána, který na mě dnes a denně mával a usmíval se, jak kdybychom byli staří známí, ačkoliv věděl ze nakupuji u jeho konkurence (pan bohužel neměl sortiment, který jsem kupovala). To by se u nás rozhodně nestalo. Ať chcete nebo ne, Mallorka vám vykouzlí úsměv na rtech. Ať už stálým nádherným počasím, krásným mořem nebo lidmi, kteří jsou velmi milí. Ještě mě napadá, ze na vše mají dost času, občas jsem byla trochu nervózní, když jsem čekala 30 minut na autobus a on nikde. 

Sandra Matušková

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Líbilo by se mi být na Mallorce šest měsíců a šest měsíců v Česku. A samozřejmě i nadále cestovat do jiných zemí. Mallorka je nádherná země, ale léto je tu opravdu velmi teplé, je tu spíše draho a člověku občas chybí ruch velkoměsta a čtyři roční období. V Česku mám navíc rodinu a přátele, a neumím si představit, že bych se s nimi viděla třikrát do roka nebo jen na Skypu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Svíčková a knedlo vepřo zelo. Španělská kuchyně je vynikající, miluji tapas, mají výbornou středomořskou kuchyni, italskou kuchyni, ale člověku se po nějaké době zasteskne po typicky českém jídle. Na druhou stranu, pikniky u moře při západu slunce jsou nenahraditelné. České jídlo jsem nevařila, v bytě nemám troubu a většina českých jídel se bez ní neobejde. Ale myslím si, že by byli nadšeni. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Na Mallorce žije spousta Němců, Francouzů, Angličanů, poznala jsem několik lidí z Argentiny a reakce všech byla pozitivní. Argentinci nás stále mají za Československo. Ostatní vždy zmíní, že byli v Praze, a jak je to krásné město. Seznámila jsem se i s jedním producentem, který v Praze žil a říkal, že to je jedno z nejhezčích míst na světe. Španělé jsou velmi srdeční a tak skoro nelze očekávat negativní reakci. Všichni se ke mně chovali vždy moc hezky. Velmi často si vás zapamatují a chtějí se s vámi bavit.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nesleduji, sledovala jsem tedy demonstrace v Katalánsku, ale to je celé.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...