Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Projet se na kole na nábřeží řeky Olše v Českém Těšíně? Už brzy

Cyklista v krajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista v krajině | foto:  Michal Sváček, MAFRA

ČESKÝ TĚŠÍN (KARVINSKO) Na nábřeží hraniční řeky Olše v Českém Těšíně na Karvinsku vzniká nová cyklostezka. Hotova by měla být do letních prázdnin. Stavba je součástí česko-polského projektu Zahrada dvou břehů, jehož cílem je propojit revitalizovaná prostranství podél česko-polské hranice trasami pro pěší, cyklisty a bruslaře.

Součástí projektu je rovněž vybudování dvou dětských hřišť, pořízení nového mobiliáře do parku nebo vysázení stromů, keřů a květin. Celý projekt bude stát zhruba 13,5 milionu korun, přičemž 85 procent zaplatí evropské dotace, pět procent půjde ze státního rozpočtu a deset procent nákladů bude tvořit spoluúčast města.

„Máme k dispozici unikátní a rozsáhlé zelené plochy přímo v centru města. Naším cílem bylo získat evropské peníze na jejich modernizaci tak, aby splňovaly dnešní představu občanů o trávení volného času, která je zcela odlišná od doby před více než sto lety, kdy tato místa vznikala,“ uvedl českotěšínský starosta Vít Slováček (KDU-ČSL). Že proměny jsou funkční, podle něj ukázala přestavba parků Masarykovy sady a Adama Sikory.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová cyklostezka bude obousměrná, široká dva metry a určena výhradně pro cyklisty. Prodlouží už hotovou trasu v blízkosti Kulturního a společenského střediska Střelnice a v Masarykových sadech. Nový bude rovněž chodník široký od 1,5 do dvou metrů. „Bruslaři budou moci využívat buď prostor chodníku, anebo budou jezdit po ulici nábřeží Míru jako doposud,“ uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková .

Dětská hřiště vzniknou před SBD Těšíňan a ve vyústění Moskevské ulice. Na to první dělníci přemístí už existující herní prvky, které doplní například kladina, prolézačka pro batolata nebo pískoviště. Druhé hřiště bude podle mluvčí zcela nové a budou na něm síťová pavučina, krystaly pro šplhání a kolotoč.

V celém parku bude rozmístěno 45 laviček a 20 nových odpadkových košů. „Dále bude možné pro odpočinek využít nové atypické kruhové lavičky na novém dětském hřišti,“ uvedla mluvčí. V parku bude vysázeno mimo jiné 1130 keřů a 47 stromů a větších keřů.

Záměrem obou měst je proměnit nábřeží mezi hraničními mosty v místo, kde se obyvatelé Českého Těšína a polského Těšína budou setkávat. „Magnetem budou na polské straně jistě i dvě rekonstruované uličky nad umělým kanálem, kterým se říká Těšínské Benátky. Je to řada malých kamenných domků s kouzelnými můstky a malými zahrádkami, které kdysi obývali soukeníci,“ uvedla Havlíková.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!