Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Projet se na kole na nábřeží řeky Olše v Českém Těšíně? Už brzy

Cyklista v krajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista v krajině | foto:  Michal Sváček, MAFRA

ČESKÝ TĚŠÍN (KARVINSKO) Na nábřeží hraniční řeky Olše v Českém Těšíně na Karvinsku vzniká nová cyklostezka. Hotova by měla být do letních prázdnin. Stavba je součástí česko-polského projektu Zahrada dvou břehů, jehož cílem je propojit revitalizovaná prostranství podél česko-polské hranice trasami pro pěší, cyklisty a bruslaře.

Součástí projektu je rovněž vybudování dvou dětských hřišť, pořízení nového mobiliáře do parku nebo vysázení stromů, keřů a květin. Celý projekt bude stát zhruba 13,5 milionu korun, přičemž 85 procent zaplatí evropské dotace, pět procent půjde ze státního rozpočtu a deset procent nákladů bude tvořit spoluúčast města.

„Máme k dispozici unikátní a rozsáhlé zelené plochy přímo v centru města. Naším cílem bylo získat evropské peníze na jejich modernizaci tak, aby splňovaly dnešní představu občanů o trávení volného času, která je zcela odlišná od doby před více než sto lety, kdy tato místa vznikala,“ uvedl českotěšínský starosta Vít Slováček (KDU-ČSL). Že proměny jsou funkční, podle něj ukázala přestavba parků Masarykovy sady a Adama Sikory.

ČTĚTE TAKÉ:

Nová cyklostezka bude obousměrná, široká dva metry a určena výhradně pro cyklisty. Prodlouží už hotovou trasu v blízkosti Kulturního a společenského střediska Střelnice a v Masarykových sadech. Nový bude rovněž chodník široký od 1,5 do dvou metrů. „Bruslaři budou moci využívat buď prostor chodníku, anebo budou jezdit po ulici nábřeží Míru jako doposud,“ uvedla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková .

Dětská hřiště vzniknou před SBD Těšíňan a ve vyústění Moskevské ulice. Na to první dělníci přemístí už existující herní prvky, které doplní například kladina, prolézačka pro batolata nebo pískoviště. Druhé hřiště bude podle mluvčí zcela nové a budou na něm síťová pavučina, krystaly pro šplhání a kolotoč.

V celém parku bude rozmístěno 45 laviček a 20 nových odpadkových košů. „Dále bude možné pro odpočinek využít nové atypické kruhové lavičky na novém dětském hřišti,“ uvedla mluvčí. V parku bude vysázeno mimo jiné 1130 keřů a 47 stromů a větších keřů.

Záměrem obou měst je proměnit nábřeží mezi hraničními mosty v místo, kde se obyvatelé Českého Těšína a polského Těšína budou setkávat. „Magnetem budou na polské straně jistě i dvě rekonstruované uličky nad umělým kanálem, kterým se říká Těšínské Benátky. Je to řada malých kamenných domků s kouzelnými můstky a malými zahrádkami, které kdysi obývali soukeníci,“ uvedla Havlíková.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!