Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na náplavce odstartovala akce připomínající vodní dopravu před sto lety

Akce na Rašínově nábřeží začala loupáním kůry z kmenů pro stavbu voru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce na Rašínově nábřeží začala loupáním kůry z kmenů pro stavbu voru. | foto: ČTK

PRAHA Na pražské náplavce na Rašínově nábřeží začala v pondělí akce Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety, kterou pořádá svaz vltavanských spolků Vltavan Čechy. Ze smíchovského přístavu k pontonu u železničního mostu připlula replika výletní dřevěné lodi - šífu, tzv. šenáku, kterou postavila firma Kolumbus 92 v Lipníku nad Bečvou. Akce se koná do čtvrtka 27. září.

Společnost repliku připravila podle původních plánů z loděnice Šílených. „Nechali jsme ji ve škole ve Volyni přepracovat. Výsledkem je dvacetimetrová replika, přičemž šífy ve skutečnosti měřily kolem 60 metrů,“ uvedl Jaroslav Camplík, prezident Vltavanu Čechy.

Akce Vodní doprava na řece Vltavě před 100 lety potrvá až do 27. září.
Organizátoři akce chtějí návštěvníky seznámit s historií vorařství a šífařství,...

Za nápadem vytvořit repliku byla myšlenka, že jen málokdo ví, co je šíf. „Je to dopravní loď, která na začátku 19. století dopravovala hlavně z jižních Čech sůl až do Hamburku, postupně také další zboží, kameny i dobytek. Pak na tom lidé jezdili ve Svatojánských proudech,“ přiblížil Camplík. Žádný šíf se navíc nezachoval. „Jeden je v Holešovicích na dně vody a nedá se vyndat, protože by se rozpadl,“ poznamenal.

Práce na replice šífu trvala dva měsíce

Zajímavý byl také osud jednotlivých šífů. „Když se jelo do Hamburku, šíf se tam prodal, protože nebylo, jak ho dostat zpět. Když jeli sem do Prahy, koně jej potahovou stezkou vybudovanou až do jižních Čech táhli zpět proti vodě,“ řekl Camplík.

Práce na replice trvaly zhruba dva měsíce, stavěli ji pouze tři lidé. Ve čtvrtek šífu požehná kardinál Dominik Duka. „Na příď dáme sošku svatého Vojtěcha, to byl patron šífařů,“ poznamenal Camplík. V pondělí 24. září v podvečer šíf pokřtí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Po konci akce by měl šíf zůstat trvale vystavený v Praze.

V rámci akce bude též otevřena výstava historických fotografií a dokumentů o plavbě na řece. Od pátku začnou purkarečtí voraři stavět vor, na který už nyní připravují dřevo, které musejí zbavit kůry. V neděli se bude konat Den tradic a řemesel, při němž budou mít zájemci možnost vyzkoušet si práci se dřevem či ochutnat rybí speciality. Pokud bude stav vody příhodný, bude ve čtvrtek 20. září přistaven také největší remorkér Beskydy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!