Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na ostrově si lidé zamilovali vanilkové rohlíčky, říká Češka z Hondurasu

Jana a Martin Musilovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana a Martin Musilovi | foto: Archiv

Jana a Martin Musilovi žijí na ostrově Roatan v Karibiku se svou dvouletou dcerou Amálkou. Založili zde a vedou realitní společnost Reality Roatan, která pomáhá Čechům a Slovákům splnit si jejich sen o vlastním bydlení v Karibiku.

„Častěji než z Česka říkáme, že jsme z Evropy. To je pro ostrovany více představitelné. Na druhou stranu díky rostoucí české komunitě na ostrově i místní lidé ví o Čechách více a více informací. Co nás ale mile překvapilo bylo setkání s mladými lidmi z Hondurasu, kteří v Praze dokonce studovali, bavili se s námi česky a o Čechách měli úžasné znalosti,“ říkají. 

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na ostrov jsme přiletěli před pěti lety a vybrali jsme si ho jako destinaci pro naši svatební cestu. Že zde zůstaneme tak dlouho, to jsme v té době ještě netušili. Přiletěli jsme v listopadu a v Čechách už bylo pod bodem mrazu. Nikdy nezapomeneme na první nádech teplého a vlhkého vzduchu při výstupu z letadla a všudypřítomnou zeleň, která doplňovala modré nebe. Další silná vzpomínka je, když jsme se druhý den brzy ráno objevili na pláži West Bay, kde jsme byli úplně sami a připadali jsme si jako v ráji. Bílý písek, neskutečně tyrkysové a teplé moře a podmořský svět nás naprosto uchvátily, a v tu chvíli jsme věděli, že se nám zpátky domů chtít nebude.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejvíce asi narážíme na odlišnou mentalitu a nastavení místních lidí, se kterými přicházíme do kontaktu díky své práci. Jejich největší slabinu vidíme v přístupu k dochvilnosti a zodpovědnosti. Karibský styl života (tzv. mañana) se nedá popřít dokonce ani ve vysokých pozicích. My si na to stále nedokážeme zvyknout. Na pracovní schůzku chodíme s plánovacím diářem, to ostatním připadá vtipné. Lidé na ostrově nejsou zvyklí příliš plánovat do budoucna. Žijí tady a teď. V tom se zase máme co učit my. Také jsme si všimli, že málokdo z místních lidí umí hospodařit s penězi. Stává se nám, že prodejce ovoce není schopen sečíst správně tři položky dohromady. A dokonce i někteří zkušení stavitelé mají mezery v kalkulaci a správném nacenění zakázek.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Česko navštěvujeme pravidelně každé léto. Milujeme hory a velkou část tohoto období trávíme na Šumavě nebo Krušných horách. Rádi si užíváme posezení s přáteli na zahrádkách a navštěvujeme kulturní akce a festivaly. To nám na ostrově poměrně chybí a v létě si tak tento deficit doplňujeme. Na Českou republiku nedáme dopustit a až tady jsme si skutečně uvědomili, jaké štěstí máme, že jsme se narodili právě v Čechách.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařili jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Asi to bude znít jako klišé, ale nejvíc nám tady chybí tradiční české pečivo a poctivý kváskový chléb. Ale zase díky tomu, že ho tady nejíme, vždy shodíme nějaké to kilo, což se v Karibiku hodí. Jelikož jsme z Plzně, chybí nám tady točené pivo. Nedávno se na ostrově otevřel místní pivovar s točenou plzní, ale bohužel se kvalitě tekutého zlata z naší oblíbené hospůdky Na Parkánu nevyrovná. V naší kuchyni se nejčastěji objevuje tropické ovoce, zeleninové saláty a mořské plody a ryby jako tuňák nebo mahi-mahi. Samozřejmě občas přijde chuť i na tradiční česká jídla, která si rádi uvaříme. Velký ohlas u místních lidí sklidily tradiční vanilkové rohlíčky, které jsme upekli na Vánoce a donesli sousedům. Zatím ale největší úspěch měly vždy klasické palačinky se skořicí a marmeládou. Sladká jídla místní zbožňují.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Před dvěma lety, hned po Vánocích, se nám narodil malý roatanský andílek Amálka. Velmi rychle se adaptovala na místní klima a miluje koupání v moři a běhání po pláži. Doma mluvíme česky. Jelikož je často přítomna u našich pracovních i soukromých schůzek, které probíhají v angličtině, rychle si začíná osvojovat i druhý jazyk. Jednou týdně již navštěvuje místní školku, kde je bilingvní výuka - tedy ve španělštině a angličtině. Je úžasné sledovat její pokroky. Do budoucna pro ni vidíme obrovský přínos v tom, že je obklopena dětmi z různých kultur, národností i jazyků a učí se s nimi komunikovat.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Častěji než z Česka říkáme, že jsme z Evropy. To je pro ostrovany více představitelné. Na druhou stranu díky rostoucí české komunitě na ostrově i místní lidé ví o Čechách více a více informací. Co nás ale mile překvapilo, bylo setkání s mladými lidmi z Hondurasu, kteří v Praze dokonce studovali, bavili se s námi česky a o Čechách měli úžasné znalosti.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Pokud se ptáte, zda jsou korupce, byrokracie a politické skandály přítomny i v Hondurasu, tak ano. Naproti tomu nelze opomenout snahu o zjednodušení podnikatelského prostředí na ostrově a nesmírný rozvoj v infrastruktuře, zdravotnictví, školství a dalších službách. Roatan prochází významným ekonomickým milníkem a my jsme rádi, že jsme tady právě v této době a můžeme o to opřít své podnikání. Přesto se ale snažíme spoléhat především sami na sebe a nenechat se příliš ovlivňovat politikou a okolními vlivy.

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?