Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na ostrovech okolo Samui najdete místa z kultovní knihy Pláž

Plovoucí obydlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plovoucí obydlí | foto: Hedvábná stezka

Pralesní Full Moon Party najdete na ostrově Ko Phangan, potápěčskou mekku zase na ostrově Ko Tao, mimo to spoustu míst z knihy Pláž. Ostrovy kolem Samui mají zkrátka co nabídnout.

Ranní příjezd dálkovým autobusem na jih Thajska do Surat Thani. Nastupujeme na malou osobní loď směr ostrovy Ko Samui a Ko Phangan. Thajský záliv se halí do tmavých mraků a na mola narážejí poměrně dost vysoké vlny. Přesto odplouváme. Následující hodiny se přes palubu převalují vlny a v podpalubí se hromadně zvrací. Za čtyři hodiny, v obličeji lehce prozelenalí, s mezipřistáním na Ko Samui vystupujeme na ostrově Ko Phangan. Měli jsme letět!

-

Po několika dnech strávených v Bangkoku a jeho okolí jsme zamířili, tak jako většina cestovatelů, odpočinout si na legendární thajské pláže. Vybrali jsme si skupinku ostrovů kolem ostrova Ko Samui v Thajském zálivu na východě Thajska. Nějaký čas chceme strávit na ostrově Ko Phangan, ostrov známý svou uvolněnou atmosférou, a na ostrově Ko Tao, který je rájem pro ty, kteří chtějí pozorovat podvodní svět.

Ko Phangan, pralesní ostrov Full Moon Party

Ještě v 80. letech byl tento ostrov neznámým místem, ale poté, co masový turistický ruch zaplavil sousední a více známý Ko Samui, začali se nezávislí cestovatelé stahovat na tento ostrov. Možná právě proto sem Alex Garland situoval začátek své knihy „Pláž“. Dnes sem mladí míří za světově proslulou Full Moon Party, která se koná každý měsíc za úplňku na pláži Hat Rin na jižním cípu ostrova. Ko Phangan je hornatý ostrov utápějící se v deštném pralese, olemovaný plážemi pod kokosovými palmami. Najdete zde jak drahé hotely, tak místa, která jsou ještě stále těžko dosažitelná, disponující jen několika jednoduchými bungalovy.

Podvěčer na ostrově

Podvěčer na ostrově

My jsme na ostrově Ko Phangan strávili pět dní. Půjčili jsme si motorku a objeli ostrov. Navštívili jsme kousek od Watu Pa v severní části ostrova v pralese zapadlý buddhistický klášter a užili si tak poklidný den s jeho stálými obyvateli. Zavítali jsme i na východní pobřeží ostrova, které je dostupné jen pralesní prašnou silnicí. V hlavním městě ostrova je pak nesmírně příjemné strávit večer. Odehrává se zde každodenní večerní trh se spoustou vynikajícího jídla. Thajci nezapřou ani tady fakt, že jedna polovina z nich vaří pro tu druhou polovinu. A dělají to opravdu znamenitě. I to nejjednodušeji připravené jídlo je v Thajsku delikatesou. Jen málokdo se v této zemi takto stravuje i doma.

Ko Tao: želví ostrov a mekka potápěčů

Jednoho rána jsme sbalili bágly, chytli vodního stopa a za dvě hodiny byli na ostrově Ko Tao. Ostrov je nevelký a tvarem připomíná želvu. Tato zvířata na zdejších plážích kladou i svá vajíčka. Vstupním místem na ostrov je městečko Mae Hat, kam připlouvají trajekty. Turisté sem obvykle připlouvají z Ko Samui nebo Ko Phanganu. Ostrov byl údajně dříve pirátskou baštou. Dnes tu najdete jak luxusní letoviska, tak místa zastrčená a jako stvořená pro batůžkáře. Legendární je však ostrov pro potápěče celého světa. Lze tu po několikadenním kurzu snadno získat potápěčskou licenci. Úžasné jsou i celodenní výlety lodí, která vás zaveze na nejhezčí šnorchlovací lokality.

Ko Samui

Ko Samui

Na Ko Tau jsme strávili týden. Koupali se, šnorchlovali, na motorce objeli ostrov a užívali si thajských kulinářských dobrot. Nakonec jsme zase nasedli na loď a dopluli na pevninu, abychom se vydali na naše měsíční putování po severu Thajska, Laosu a Kambodži … ale to už je jiný příběh.

Tip na výlet

Z obou ostrovů je možné vyrazit, bohužel za nemalý peníz, do mořského Národního parku Mu Ko Ang Thong. Na toto chráněné souostroví spisovatel knihy Pláž situoval ono zapomenuté místo, pláž, která se stala domovem nezávislých cestovatelů. Film Pláž se však nakonec točil na západním pobřeží Thajska, u ostrova Ko Phi Phi.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...