Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na počasí v Irsku si nezvyknete. Musíte ho prostě přežít, říká Češka

Adéla Štěpánková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adéla Štěpánková | foto: Archiv Adély Štěpánkové

Adéla Štěpánková se rozhodla, že si život plánovat nebude. Po dokončení České zemědělské univerzity v Praze začala cestovat. Momentálně žije v Irsku. „Jsem přesvědčená, že by Irům tradiční těžká česká jídla zachutnala, a v tomto podnebí navíc i vyhovovala,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejsilnější vzpomínkou na první den po příletu do Belfastu je silný, vtíravý a nikdy nekončící vítr. Ten den bylo tak větrno, až mi to vyráželo dech. Na počasí jsem si opravdu musela dlouho zvykat, a upřímně si myslím, že si na to ani zvyknout nedá. Člověk to musí jednoduše přežít. Vítr, déšť, zima. Po celý rok.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Snažila jsem se místním lidem vysvětlit, jak probíhají typické oslavy Velikonoc v Česku, bylo pro ně velmi těžko pochopitelné, že se ženy nechávají dobrovolně bít, a pak ještě obdarovávají muže vajíčky. Jinak jsou jejich zvyky dost podobné těm našim. Například oslavy dne Sv. Patrika ve skutečnosti vypadají jako typická sobotní noc v centru Prahy.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Chtěla bych se vrátit zpátky, ale život jsem přestala plánovat už dávno, nikdy nevíte, co se může stát. Chybí mi hlavně přátele a rodina. Mrzí mě, že nemůžu být u toho, jak moje neteř roste a učí se novým věcem každý den. Také mi chybí Praha, to město má kouzlo, které jsem nenašla nikde na světě.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vařím jenom z důvodu, abych neumřela hlady, takže jsem se do složité české kuchyně ještě nepustila. Ale jsem přesvědčená, že by jim tradiční těžká česká jídla zachutnala, a v tomto podnebí i vyhovovala. Je jenom jedna věc, kterou tady postrádám, a to je české dobré, a hlavně v porovnání s cenami tady, levné pivo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapivě mnoho lidí, které jsem zde potkala, navštívilo Prahu, kterou si velmi chválí. Pak samozřejmě pivo a fotbalové hráče, kteří hrají za anglické týmy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku se snažím sledovat. V příštích týdnech se konají volby. Politika v Severním Irsku je velmi ovlivněna hlavně historicky, polovina národa by byla ráda součástí Irska, druhá polovina je spokojená jako součást Spojeného království. A od toho se odvíjí vzájemná nesnášenlivost a nesváry. Politika se stala součástí každodenního života, zjednodušeně se dá říct, že tím jakou barvu oblečení nosí v době svátků, do jakých hospod a kostelů chodí a komu fandí, ukazují jejich politické preference každý den. Situace už není zdaleka tak dramatická, jako byla v 70. letech, ale je pořád na místě si dávat pozor na to, co říkáte, a kde.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!