18. května 2019 18:51 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26 tisíc turistů. Je největší akcí svého druhu

Turisté před cílem Pochodu Praha-Prčice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté před cílem Pochodu Praha-Prčice. | foto: ČTK

SEDLEC-PRČICE (Příbramsko) Na pochod Praha - Prčice se v sobotu vydalo přes 26 000 turistů. Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. Informovala o tom jedna z hlavních organizátorek Dana Horáková.

Organizátoři letos připravili 21 tras včetně několika pro cyklisty a vozíčkáře. V cíli pochodu na všechny účastníky čekal tradiční suvenýr, plastová bota, letos měla modrou barvu. Loni se do Prčice vydalo kolem 24.500 turistů. I letos České dráhy kvůli pochodu posílily spoje, přesto byly některé vlaky plné. Fronty se podle účastníků pochodu tvořily i u stánků s občerstvením.

Turisté odpočívají před cílem Pochodu Praha-Prčice.
Turistky u samoty Roháč u Neveklova ne trase Pochodu Praha-Prčice.

Chodci si v sobotu vybírali z různých variant tras, a to v délce od 23 do 70 kilometrů. Nejdelší začínala v Praze u stanice metra Háje. První účastník, který na ni vyrazil, došel do cíle deset minut po poledni. Stejný chodec byl nejrychlejší i loni. První žena dorazila do cílem kolem 15:00.

Největší zájem bývá o trasy kolem 30 kilometrů, tedy ty nejkratší. Speciální trasa z Votic je pro děti, měří 23 kilometrů, absolvovalo jich přes 4000 lidí. „Děti chodí hodně i jiné trasy než dětskou. Pokud to jsou děti, které jsou zvyklé se s rodiči hýbat, tak to dají,“ uvedla Horáková.

Tradice od roku 1966

Na pochod se poprvé vydal i patnáctiletý Jakub z Prahy, absolvoval trasu ze Střezimíře, kam dojel společně se svým otcem vlakem. „Překvapilo mě, že je tady tolik lidí. V podstatě už si tu vzájemně šlapeme na nohy,“ uvedl. Podle něj ale pořadatelé vše perfektně připravili a s orientací nebyl nikde problém.

Trasa pro vozíčkáře, která začíná v Miličíně, je dlouhá 13 kilometrů a zájem o ni dle pořadatelů postupně roste, letos jich jelo 159. Cyklistické trasy byly čtyři a projelo po nich kolem 1400 cyklistů.

Tradiční pochod Praha-Prčice je podle pořadatelů nejmasovější tuzemská akce svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Poprvé se konal roku 1966, kdy se pět stovek turistů pokusilo překonat vzdálenost 100 000 českých loktů, což je zhruba 60 kilometrů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!