7. dubna 2008 13:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na špici se stále drží Chorvatsko

Kombinaci pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží si češi oblíbili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombinaci pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží si češi oblíbili. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Není snad Čecha, který by nebyl v Chorvatsku. Našich turistů v něm sice momentálně nepřibývá, ale je pro nás stále destinací číslo jedna.

Chorvatsko je jednou ze zemí, kam lidé neváhají vyrazit vlastním autem a ubytování si shánět až na místě. „Jezdíme tak už několik let. Líbí se mi, že si nejdříve projedeme několik letovisek a až tam, kde se nám to nejvíce zamlouvá, se na ubytování ptáme. S Chorvaty není problém se domluvit, jsou přátelští a vždy vám dají tipy na ubytování nebo svým známým sami zavolají,“ vypráví Martina Malá z Prahy.

Výhodou tohoto státu je jeho dobrá geografická dostupnost. Když se k tomu přičte rychlostní komunikace, po které se pohodlně dostanete až pod Split - do budoucna by to mělo být až do Dubrovníku - je o důvod víc, proč si tam zajet třeba jen na pár dní. Sezona tu trvá od června do září. V tomto období se teplota vzduchu pohybuje od 25 do 29 stupňů.

Dubrovník uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony.Chorvatsko, jehož břehy omývá Jaderské moře, může někoho odrazovat svými kamenitými plážemi -do moře není radno vstupovat bez koupacích obuvi. Lákadlem může být naopak pro ty, kdo nechtějí jen pasivně ležet u vody a rádi občas vyrazí na vycházku nebo delší túru.

„Novinkou je možnost kombinace pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží,“ říká Dan Plovajko z cestovní kanceláře Fischer.

Velký pozor by si turisté měli dát při koupání mimo oficiální pláže. Tam může být moře zrádné. „Velmi rychle mohou přijít silné větry spojené se zpětnými spodními proudy, které se každý rok stanou osudnými i několika Čechům, kteří přecení své síly,“ upozorňuje Plovajko.

Země, která kdysi patřila k Jugoslávii a kde stopy po válce nejsou dosud zcela zahlazeny, nabízí vyžití i těm, kdo touží pocítit historii starobylých budov a měst. V severní Dalmácii je historickou perlou město Zadar, jehož stará část se rozkládá na poloostrůvku. Město i jeho bezprostřední okolí utrpělo při agresi krajinských Srbů na počátku devadesátých let veliké materiální škody. Duch města se ale zničit

Nejlepší letoviska


Umag - přímořské lázeňské letovisko na pobřeží Istrie, na pláže jsou navezeny oblázky a přístup do moře je pozvolný, vhodný pro děti.

Rovinj - malebné přímořské letovisko v Istrii s historickým centrem, na pobřeží dostatek lesů, pěkné pláže a výborné možnosti pro vodní sporty.

Šibenik - staré přístavní město při ústí řeky Krky, důležité kulturní a turistické centrum střední Dalmácie, spíše rušnější letovisko.

Ceny v obchodě
* chléb 1 kg: 4-6 Kn
* mléko 1 l: 5 Kn
* máslo: 12 Kn
* sýr 1 kg: 30-120 Kn
* jogurt 1 ks: 3 - 5 Kn
* vejce 1 ks: 1 Kn
* salám měkký 1 kg: 40 Kn
* salám suchý 1 kg: 60-100 Kn
* rajčata nebo papriky 1 kg: 5 - 15 Kn
* hroznové víno 1 kg: 5-10 Kn
* müsli 1 balení: 15-22 Kn
* káva 100 g: 5-7 Kn
* těstoviny 1/2 kg: 5-12 Kn
* minerálka 1,5 l: 5-7 Kn
* pivo 1/2 l: 3-5 Kn
* běžné víno láhev 1 l: 10-20 Kn

Částky jsou uvedeny v kunách (Kn). 1 kuna je asi 3,50 koruny. Ceny jsou pouze orientační a mohou se místně a sezonně lišit

Zdroj: www. cedok.cz

nepodařilo. Nejcennější památkou je předrománský patrový kostel sv. Donáta z 9. století. Jde o nejvýznamnější a nejmonumentálnější stavbu této epochy ve východním přímoří.

Pokud se budete pohybovat okolo středu chorvatského pobřeží, neměla by vám uniknout prohlídka města Split. Nachází se tu nejen důležitý přístav, ale i mnoho historických památek v čele s Diokleciánovým palácem ze 3. století, jehož opevnění včetně hradeb a tří bran obepínají dosud střed města.

Dalším známým historickým městem ležícím zcela na jihu země je Dubrovník. Město zapsané na seznamu UNESCO uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony.

Být v Chorvatsku a nenavštívit nejznámější park Plitvická jezera je neodpustitelný hřích. Najdete ho mezi městy Karlovac a Zadar. Překvapí vás tu neuvěřitelná flóra s téměř sto padesáti vodopády. Vstup do národního parku je placený a turisté si mohou vybrat, po jaké straně kaňonu budou trasu absolvovat. Další lákadlo v podobě výletu na souostroví Kornati s tisícovkou okouzlujících zátok, vzdálené asi třicet kilometrů od Zadaru, nabízí snad každá z místních cestovních kanceláří.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz