27. září 2015 8:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Svatováclavské vinici na Hradě začíná dvoudenní vinobraní

Vinobraní (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinobraní (ilustrační). | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA V areálu Svatováclavské vinice na Pražském hradě v neděli dopoledne začíná dvoudenní vinobraní. Návštěvníci se mohou těšit na kvalitní burčák, maso na grilu a ochutnávku českých a moravských vín. K vidění bude také autentický ruční lis na lisování hroznů, informoval Jaroslav Hykl z villy Richter, pod níž Svatováclavská vinice, která je nejstarší na českém území, spadá.

Vinice je návštěvníkům v neděli i v pondělí otevřená od 11:00 do 18:00. Starobylý vinohrad na Pražském hradě byl veřejnosti zpřístupněn po generální rekonstrukci v září 2008. Svatováclavská vinice na Pražském hradě je tvořena nízkými keři a obsahuje asi 1200 hlav vinné révy. Mezi pěstované odrůdy patří Ryzlink rýnský a Rulandské modré.

Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století. Jméno získala podle legendy o svatém Václavovi, který si prý „vyžádal na svém otci pozemek, kde by vinici založiti mohl a révu na něm pěstovati k potřebě mešní“.

V 19. století byla přeměněna na anglický park a v polovině 50. let 20. století objekt získala Správa diplomatických služeb. Generální rekonstrukce areálu byla zahájena v roce 2006. Vinice byla obnovena v roce 2008, kdy se slavilo výročí 1100 let od narození svatého Václava.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz